Versenyképes munkaerő – versenyképes vállalkozás az Európai Unió támogatásával2007. február 1.
Újra pályázhatnak a mikro- és kisvállalkozások munkahelyi képzéseket támogató uniós forrásokra. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében több mint 1 milliárd forintos induló kerettel kerül kiírásra a Nemzeti Fejlesztési Terv egyik legnépszerűbb programjának céljaihoz hasonló pályázat.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv egyik fő célja, a foglalkoztathatóság javítása. Ennek érdekében, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) második prioritása az alkalmazkodóképesség javítását helyezi középpontba, mert a kormány úgy véli, hogy a gazdaság és a munkaerőpiac változása folyamatos alkalmazkodást kíván meg a munkavállalóktól és a vállalkozásoktól egyaránt.
Csak akkor lehet versenyképes a magyar gazdaság, ha a dolgozó embereket segítjük abban, hogy képesek legyenek megfelelni a vállalatok és a folyamatos technológiai újítások támasztotta elvárásoknak, versenyképes és naprakész tudással rendelkezzenek. A változásokhoz való alkalmazkodás elősegítésének és a szerkezetváltási folyamatok kezelésének legfontosabb eszköze a képzés.
Célunk biztosítani annak feltételeit, hogy az emberek ötvözhessék a tanulást és a munkavégzést, a képzési lehetőségek pedig mindenki számára hozzáférhetőek legyenek.
A TÁMOP 2.1.3-as pályázati kiírása a versenyképes tudás és versenyképes munkaerő fejlesztését célozza. Az egész életen át tartó tanulás a munkaerő foglalkoztathatóságának és változásokhoz való alkalmazkodóképességének záloga, ezért a pályázat alapvető célja, hogy az alkalmazottak foglalkoztathatóságának javítása révén a vállalkozások versenyképességét növelje és ösztönözze a foglalkoztatókat munkavállalóik tudásának folyamatos fejlesztésére. Fontos, hogy a képzésekkel létrejöjjön a tudatos emberi erőforrás gazdálkodás alapja a mikro- és kisvállalkozásoknál.
A pályázati kiírás céljaihoz hasonló, korábban a Nemzeti Fejlesztési Terv Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programjának (HEFOP) egyik legnépszerűbb pályázati programjára több mint 2000 pályázat érkezett be mintegy 29 milliárd Ft támogatási igénnyel. Nagy az érdeklődés a szakmailag még jobban alátámasztott, még magasabb minőségű képzést lehetővé tevő új pályázati kiírás iránt, hiszen a korábban nyertes több mint 1000 nyertes pályázó több mint 12 milliárd forintos támogatásból megközelítőleg 40.000 fő képzését tudja megvalósítani.
A pályázat céljainak népszerűségét bizonyítja az ESZA Kht. megbízásából 2006-ban a Magyar Gallup Intézet által készített kutatás, amelynek eredményei szerint a vállalkozások számára fontos a dolgozók képzése. A megkérdezett vállalkozások 62%-a fontosnak vagy nagyon fontosnak tartja a képzést. Ezt támasztja alá az is, hogy átlagosan a vállalkozások 71%-a finanszírozta részben vagy egészben az elmúlt évben a dolgozók képzését, s 61%-uk készített felmérést, elemzést arról, hogy munkavállalóiknak milyen készségekre, ismeretekre, s ehhez milyen képzésekre van szükségük.
Azoknak a vállalatoknak, akik tervezik a jövő évi képzéseket, a fele pályázna annak érdekében, hogy nagyobb költségvetéssel szervezhessen képzést, míg azok körében, akik nem terveznek képzést a jövő évben, 43%-uk pályázna, ha 100%-os költségtámogatással valósíthatna meg képzést, s 16%-uk pályázna akkor is, ha önrészt is kéne biztosítania a támogatás mellé. Azok között, akik finanszíroztak képzést az elmúlt évben, a kisebb vállalkozások mindössze 7%-a, s a nagyobb vállalkozásoknak is csak 20-30%-a vett igénybe támogatást valamilyen formában.
A Társadalmi Megújulás Operatív Program első pályázati kiírása a korábbiakhoz képest sokkal célzottabb, ezért az alacsonyabb keretösszeg esetében nagyobb hangsúlyt lehet fektetni a képzések minőségére. Támogathatók a szakmai képzések, az Európai Unióval kapcsolatos képzések, a vállalkozás működésével kapcsolatos képzések (pénzügyi, számviteli, adó, vám, társadalombiztosítási, stb.), idegen nyelvi képzés, számítástechnikai, informatikai képzés, munka- és egészségvédelem, valamint vezetőképzés amelyeken a pályázatot benyújtó vállalkozás munkavállalói, a vállalkozás tulajdonosa, és vezető tisztségviselői vehetnek részt.
A pályázati kiírás keretein belül kizárólag akkreditált intézmény által nyújtott képzés vehető igénybe. Az igénybe vett képzés kizárólag OKJ-s vagy akkreditált képzés lehet, amelynek időtartama minimum 3, maximum 18 hónap.
A pályázaton 80 százalékos támogatás nyerhető el. Hátrányos helyzetű személyek képzésének esetében ez a támogatási arány maximum 90 százalékra növelhető. A Közép-Magyarországi Régióban végrehajtott képzési programok támogatása 75 százalékos, hátrányos helyzetű személyek esetében legfeljebb 85 százalék lehet.