Fejlesztési Programok 2004-2006: operatív programok
Az Európai Unió tagjaként Magyarország jogosulttá válik az unió fejlesztési támogatásainak igénybevételére, melyeket a strukturális alapok és a Kohéziós Alap nyújtanak.
Azt, hogy a támogatást milyen célokra vehetjük igénybe, a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) és a hozzá kapcsolódó operatív programok (OP-k) határozzák meg. A támogatással kapcsolatos konkrét pályázatok tartalmát pedig, már az operatív programok program-kiegészítő dokumentumai jelzik.
A magyar Nemzeti Fejlesztési Tervhez 5 operatív programja keretében 2004-től több mint 60 különböző pályázat indult. A programok céljairól röviden:
Agrár- és vidékfejlesztés Operatív Program
Az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program céljai, ahogy azt a neve is jelzi, a Mezőgazdaság modernizálásának és hatékonyabbá tételének megvalósítása részben a termelési technológiák, részben a termékfeldolgozás fejlesztése által. A program másik célja a vidék fejlesztése, jövedelemszerzési lehetőségek biztosítása a vidéki térségek lakossága számára, a vidéki infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztése, a vidék kulturális örökségének védelme.
Gazdasági versenyképesség Operatív Program
A Gazdasági Versenyképesség fejlesztése Operatív Program a gazdaság általános versenyképességét kívánja javítani a termelőszektor modernizációját megvalósító beruházások támogatásával, és növeli a társadalmi kohéziót és foglalkoztatást a kis- és középvállalatok technikai modernizálása, innovációs tevékenységük és hálózatépítésük támogatása által. A gazdasági innovációkat támogatja a hazai közfinanszírozású és magánjellegű K+F szféra versenyképes kutatásainak, és a két szektor közötti együttműködés támogatásával. Az Operatív program célja az elektronikus gazdaság kiépítésének támogatása az infrastruktúra és a digitális tartalom oldaláról, illetve az elektronikus közigazgatás kiépítése.
Humán erőforrások fejlesztése Operatív Program
A Humánerőforrás fejlesztése Operatív Program célja a
foglalkoztatás szintjének emelése, a munkanélküliség csökkentése. A
munkaerőpiaci reintegráción belül különös figyelmet fordít a hátrányos helyzetű
csoportok munkaerőpiacra való belépésének segítésére, s ezzel társadalmi
kirekesztésük mérséklésére. Az Operatív Program támogatja továbbá a munkaerőpiac
kínálati oldalának fejlesztését az iskolarendszeren belüli és kívüli képzéssel,
az alkalmazkodóképesség és a vállalkozói készségek erősítésével, illetve a
munkaerőpiaci szolgáltatások korszerűsítésével. A képzés, oktatás, illetve a
munkaerőpiaci szolgáltatások infrastrukturális alapjainak erősítése kiemelt
beavatkozási terület.
Környezetvédelem és infrastruktúra Operatív Program
A Környezetvédelmi és Infrastruktúra operatív program célul tűzi ki környezetvédelmi és közlekedés-infrastrukturális beruházások megvalósítását Magyarországon a Kohéziós Alapból történő fejlesztésekkel összhangban, a hátrányos helyzetű térségek telekommunikációs infrastruktúrájának javítását, illetve az egészségügy infrastrukturális fejlesztését.
Regionális fejlesztés Operatív Program
A Regionális Operatív program az Unió fő fejlesztési területi egységeinek számító régiók fejlesztése. E fejlesztés részterületei a gazdasági környezet javítása a turizmus támogatása és egyes infrastrukturális fejlesztések által, az integrált térség- és településfejlesztés, a régiók emberi erőforrásainak és tudásállományának javítása, és környezetgazdálkodásuk fejlesztése.