Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv eredményei (2004-2006)2006. december 27.
Az I. Nemzeti Fejlesztési Tervre három év alatt (2004-2006) 40 ezer projektet nyújtottak be. A program népszerűségét mutatja, hogy az összesen 670 milliárd forintos keretre beérkezett támogatási igény meghaladta az 1 500 milliárd forintot.
A beérkezett támogatási kérelmek közül 18 ezer projektet támogattak az Irányító Hatóságok 700 milliárd forint értékben. Ezen projektek közvetlenül 1 100 milliárd forint értékű beruházást generálnak a magyar gazdaságban.
A szerződéskötéssel lekötött összeg is megközelíti az eredeti keret 100 százalékát. A megkötött támogatási szerződések mintegy kétharmadánál már kifizetés is történt, összesen 360 milliárd forint értékben.
NFT eredmények célcsoportonként
Kis- és középvállalkozások
A beérkezett projektek kétharmadát a kis- és középvállalkozások nyújtották be, és az NFT keretén belül több mint 12 000 KKV kapott támogatást mintegy 190 milliárd forint értékben.
Legnépszerűbb pályázatok: a műszaki-technológiai korszerűsítés, a korszerű menedzsment rendszerek támogatása és a mezőgazdasági beruházások támogatása volt.
A KKV-k támogatása az átlagosnál nagyobb mértékben eredményezi a foglalkoztatás javítását, az összes munkahely háromnegyedét a KKV-k hozták létre vagy őrizték meg.
Nagyvállalatok
Bár a nagyvállalatok arányosan kevés pályázatra kaptak támogatást (2,7%), a nagyobb projektméret miatt a számukra megítélt támogatás meghaladja a támogatások 5%-át.
Önkormányzatok
Több mint 700 önkormányzat mintegy 1 500 projektje nyert el uniós forrást. A támogatási érték meghaladja a 170 milliárd forintot.
Legnépszerűbb pályázatok: a LEADER+; az óvodák, iskolák infrastruktúrájának fejlesztése és kompetencia-alapú oktatásra történő felkészítése volt.
Civil szervezetek (egyházi szervezetek nélkül)
A civil szervezetek nyújtották be az összes projekt mintegy 8%-át, körülbelül 150 milliárd forint értékben. Ez az összeg megközelíti a teljes megítélt támogatás 9 százalékát.
Egyházak és intézményei
Az NFT I-ből az egyházak több mint 3,7 milliárd forint támogatásban részesültek. A sikeres projektek többsége egyházi épületek felújításával és oktatási intézmények infrastruktúrájának fejlesztésével kapcsolatos.
Számszerűsíthető, projekt szintű eredmények
Beruházás-ösztönzés
Az NFT-n belül a beruházások elősegítése és ösztönzése kiemelt támogatási cél volt. Ennek megfelelően az e célra fordított támogatási összeg meghaladja a 35 milliárd forintot. Ebben a támogatási konstrukcióban a legmagasabb az állami források gazdaságélénkítő szerepe, hiszen az 1 forint költségvetési forrás és a hozzá kapcsolódó 3 forint uniós forrás mellé további 7 forintot tettek hozzá a kedvezményezettek. Ennek eredményeként a megítélt támogatások 100 milliárd forint beruházást indukáltak, jelentősen hozzájárulva ezzel a gazdasági versenyképesség erősítéséhez.
Kutatás és fejlesztés (K+F)
A K+F és innovációs projektek számára 38 milliárd forint támogatást ítéltek meg. A források elsősorban kutatóközpontok támogatását, valamint a tudás- és technológiatranszfer hatékonyabb működését szolgálják.
Képzés és hátrányos helyzetű emberek
A Strukturális Alapok forrásaiból 53 milliárd forint támogatást kaptak a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatási-, tanulási-, képzési esélyeit javító projektek.
Roma szervezetek
A roma szervezetek támogatására és a különösen hátrányos helyzetű roma emberek életkörülményeinek javítására 5,1 milliárd forint támogatást ítéltek meg az Irányító Hatóságok.
Úthálózat
Az NFT forrásaiból 80 milliárd forint támogatás jutott a magyarországi úthálózat korszerűsítésére.
A Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív program keretén belül támogatást kap az útrehabilitációs program a 11,5 tonnás tengelyterhelés elérése érdekében. Elkerülő és tehermentesítő utakat építünk a főúthálózat kapacitásának növelése érdekében.
A Regionális Fejlesztési Operatív Program támogatta a négy- és öt számjegyű utak felújítását a fejletlenebb régiókban és a hátrányos helyzetű kistérségekben, a zsáktelepülések megközelíthetőséget javító útszakaszok kiépítését, az ipari területekhez vezető utak építését, felújítását és a turisztikai vonzerők elérését segítő utak építését, minőségük javítását.
Turisztika
A turisztikai vonzerők fejlesztésére és a turisztikai befogadóképesség javítására 30 milliárd forint értékű támogatást ítéltek meg.
Víz - szennyvíz
Mintegy 19 milliárd forint támogatást ítéltek meg a vízminőség javítására és a szennyvízelvezetés és –tisztítás fejlesztésére az elmúlt időszakban a közösségi támogatásokból.
A vízminőség javítását célzó projektek mintegy 20 000 háztartás esetében járultak hozzá a lakosság egészséges ivóvízzel történő ellátásához.
A szennyvíztisztító projektek 22 000 ingatlant kötöttek be a csatornahálózatba. Ezek közül a legjelentősebb a Gárdonyban létrejövő Velencei-tavi regionális szennyvízelvezető-, tisztító rendszer bővítése, fejlesztése, amely 6 milliárd forint támogatást kapott.
Munkahelyek
Az NFT 2004-2006 közötti támogatásai segítségével 55 228 új munkahely jön létre és 162 962 munkahely megtartása válik lehetővé.
A munkahelyteremtésben Budapesten 1000 lakosra 8,6 új munkahely jut. Komárom-Esztergom megyében 7,3 hely, Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Pest megyében 6,7 új munkahely. Az országos átlagot (5,5) meghaladja még Baranya (6,5) és Fejér megye 6 új munkahellyel 1000 lakosra számítva.
Területi kiegyenlítődés
A Strukturális Alapok támogatásait vizsgálva megállapítható, hogy a négy hátrányos helyzetű régió egy főre jutó NFT támogatása jóval átlag fölötti, míg a fejlettebb három régióé az országos átlag alatt van.
Az összes településkategória közül a főváros egy főre jutó támogatása a legalacsonyabb (36 ezer forint/fő).
Az összes település közül a legmagasabb fajlagos támogatottsággal Becskeháza község rendelkezik, ahol az egy főre jutó támogatás 4,4 millió forint. Ezt követi Dúzs község támogatottsága (2,7 mFt/fő). További 11 település (község) fajlagos támogatása haladja meg az 1 mFt/fő értéket, sorrendben: Füzér, Szörény, Ipolytarnóc, Ormándlak, Csibrák, Demjén, Csesztve, Bodrogkeresztúr, Klárafalva, Chernelházadamonya és Harasztifalu.
A városok közül a legnagyobb fajlagos támogatottságú Gárdony, ahol egy főre 728 eFt NFT támogatás jut, ezt követi Tokaj (487 eFt/fő), Harkány (418 eFt/fő), Mórahalom (300 eFt/fő) és Villány (266 eFt/fő).
A Nemzeti Fejlesztési Terv legmagasabb fajlagos támogatású megyei jogú városai: Eger (125 eFt/fő), Szekszárd (97 eFt/fő), Pécs (86 eFt/fő), Veszprém(83 eFt/fő) és Miskolc (74 eFt/fő).
A leghátrányosabb helyzetű kistérségek pályázói az NFT-ből 84,8 MrdFt támogatást nyertek el, ami az összes támogatás 16,9%-a. Az egy főre jutó támogatásuk több mint 57 ezer forint/fő, ami meghaladja a 49,6 eFt/fős átlagot.