Közlemény a TÁMOP-2.5.1 pályázati kiíráshoz2008. április 14.
Felhívjuk tisztelt pályázóink figyelmét, hogy a TAMOP 2.5.1/07/1 jelű "Érdekképviseleti szervezetek kapacitásainak fejlesztése támogatására" című pályázat dokumentációja több ponton megváltozott. A pályázatok benyújtására 2008. május 5-ig van lehetőség.
A módosítások a következő főbb pontokat érintik:
- Jogosultak köre a c) komponens estében. (Korábban a c) komponens esetében: „létesítő okiratában alapvető célok közt szerepel az országos érdekképviselet, s ezt legalább egy éve, hét megyére kiterjedő hatókörrel gyakorolja; és/vagy…” A tárca állásfoglalása alapján azonban nem kell, hogy az alapvető célok között szerepeljen az országos érdekképviselet, elég ha „kiolvasható” az érdekképviselet a célokból és tevékenységekből). Ez alapján a jogosult szervezetek köre kiszélesedik, és az útmutató az alábbiak szerint módosul: „létesítő okiratában alapvető célok közt szerepel az országos érdekképviselet, s ezt legalább egy éve gyakorolja; és/vagy a létesítő okiratból a célok és tevékenységek alapján egyértelműen meghatározható az érdekképviseleti tevékenység, s ezt legalább egy éve, legalább hét megyére kiterjedő hatókörrel gyakorolja.”
- A belső képzés fogalma a felnőttképzési törvény hatálya alá tartozik, és az ezzel kapcsolatos jogszabályi kötelezettségek (pl. kötelező munkaviszony) ellentétesek a konstrukció eredeti célcsoportjával. Ennek megfelelően a belső képzés módosult „eseti jelleggel megvalósított ismeretbővítéssel, képességfejlesztéssel kapcsolatos előadások, tréningek”-re. (A belső képzéshez kapcsolódó tananyagfejlesztés kikerül a módosított útmutatóból.) Ennek következtében módosítani szükséges a 12. sz. mellékletet (A „belső képzések” meghatározásáról), a költségvetési specifikációt és az adatlapot (kitöltő programot) egyaránt.
- Célcsoport: korábban az útmutató támogatható tevékenységei alapján csak a szervezetek alkalmazottai és tisztségviselői voltak képezhetőek, azonban az indikátoroknál az útmutató már a szervezetek tagjait is belevette a képezhetők körébe. A tárca állásfoglalása alapján a szervezetek tisztségviselői, tagjai, és alkalmazottai is képezhetőek, sőt, a tagszervezetek tagjai alkalmazottai és tisztségviselői is. Ennek megfelelően került módosításra az útmutató.
- Indikátorok pontatlansága. Az eredeti útmutatóban nem kerültek meghatározásra, hogy az egyes monitoring mutatókat mikor tekinthetjük teljesítettnek. Ezáltal nem szabtunk világos kereteket a pályázáshoz és az ellenőrizhetőséget sem garantálja a hatályos útmutató.
- Vonatkozó jogszabályok listája hiányos. (Hiányzik a 2001. évi CI. törvény a felnőttoktatásról valamint a 311/2007. (XI. 17.) Korm. rendelet A kedvezményezett térségek besorolásáról).