Bajnai Gordon érdemi egyeztetést kezdeményez a gazdaság szereplőivel a gyorsabb növekedéshez szükséges intézkedésekről2008. május 26.
Bajnai Gordon, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági minisztérium közelmúltban kinevezett vezetője szerint a gazdasági növekedés érdekében nemzeti közös nevezőre van szükség. A partnerség kialakítása Magyarország fejlődésének és felemelkedésének kulcsa.
A miniszter regionális vállalkozói fórumsorozaton vesz részt, amelynek első, győri állomásán bejelentette, érdemi egyeztetést kezdeményez a gazdaság szereplőivel a növekedés felgyorsításához szükséges intézkedésekről.
Az országos egyeztetés első elemére már május 27-én sor kerül Budapesten, amikor Bajnai Gordon a MGYOSZ, VOSZ, az MKIK, a Joint Venture szövetség, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége, a Magyar EU Üzleti Tanács, valamint a Befektetői Tanács vezetőivel találkozik. Napirendre kerülő legfontosabb kérdések a bürokrácia csökkentése, az adórendszer átalakítása, valamint a foglalkoztatás bővítését célzó program megalkotása és eredményes végrehajtása.
A vállalkozói fórum első, győri állomásán a miniszter a résztvevők előtt elmondta, tisztában van azzal, hogy a vállalkozói szektorban ma Magyarországon „nincs túl jó hangulat”. Az okokra kitérve a miniszter elmondta: „tisztán látom, hogy Magyarországon az elmúlt 18 évben a politika rángatja a gazdaságot.” Két tábor küzd ugyanis egymással. Az egyik oldalon állnak azok, akik az állami újraelosztásból szeretnének részesedni, a másik oldalon pedig, akik a versenyszférában érdekeltek.
Bajnai Gordon szerint Magyarországon stabil egyensúlyt kell teremteni, ez ugyanis a fejlődés előfeltétele. Ezt mutatják az európai példák is. A fejlődés és felzárkózás érdekében Magyarországnak tartós 4-5% körüli növekedésre van szüksége. Ahhoz, hogy ezt megteremtsük, a miniszter szerint arányosabb teherviselésre van szükség. Ma ugyanis körülbelül 2 millió ember van, aki a magánszférában dolgozik, és adót is fizet. Ez azonban kevés. Magyarország szekerét többen kell, hogy tolják, és kevesebben szabad, hogy rajta üljenek.
Bajnai Gordon a gazdaságfejlesztés komplex feladatai közül kiemelte a vállalkozások ösztönzését. A miniszter kiemelte, hogy még soha nem állt Magyarország rendelkezésére annyi pénz erre a célra, mint amennyit az európai uniós támogatások biztosítanak. Bajnai Gordon szerint a vállalkozásfejlesztés érdekében hozzá kell nyúlni a járulékrendszerhez, ám kiemelte, hogy direkt, ám teljesítményarányos támogatásra is szükség van.
A részt vevő vállalkozók hozzászólásukban felhívták a figyelmet a bürokratikus terhek és a járulékok csökkentésének szükségességére, és feltették a kérdést, hogy lát-e esélyt a miniszter az adónemek egyszerűsítésére. Válaszában Bajnai Gordon kifejtette, tudja, milyen terhek nehezednek a vállalkozókra, jelentések, számlák, kisadók, foglalkoztatási szabályok, engedélyek formájában, és felhívta a vállalkozókat és érdekképviseleteket: kezdjék el együtt deregulálni a gazdaságot. Erre jó alkalmat kínál a jövő heti budapesti egyeztetés. Bajnai Gordon kiemelte továbbá az Üzletre hangolva programot, amely július 1-étől egyszerűbbé és könnyebbé teszi a vállalkozások indítását.
Arra a kérdésre, hogyan vegyenek fel a cégek új munkaerőt, ha az álláskeresők közül sokan csak alacsony képzettséggel rendelkeznek, a miniszter elmondta: a szociális és munkaügyi tárcával közösen olyan tervet készítenek elő, amely képzést biztosítana a közbeszerzésen győztes vállalathoz felveendő álláskeresők részére.
A fórumon szót esett még az EU-s pályázatok rendszeréről is. Bajnai Gordon kiemelte, hogy a pénzek hatékony felhasználása a gazdasági fejlődés és a felzárkózás kulcsa. A miniszter röviden ismertette a pályázati rendszer jellemzőit, és kiemelte az eddigi eredményeket.