Versenyképesebb szaktudás uniós forrásból – Egerben is2008. május 29.
1 milliárdos beruházással elkészült az egri TISZK Központi Képzőhelye. Munkahelyteremtés, munkára ösztönzés, munkára képesítés – ez a foglalkoztatás bővítésének, és ezen keresztül a gazdasági növekedés felgyorsításának az alapja. E célok teljesülését szolgálják az uniós forrásból meghirdetett pályázatok is. Köztük azok, amelyek lehetővé tették, hogy több mint 1 milliárd forintos beruházással elkészüljön az egri Térségi Integrált Szakképző Központ, és annak központi képzőhelye, amely május 28-án került átadásra.
Az intézmény a többi között összehangolja egymással a térség munkaerőigényét és munkaerő-képzését, de felnőttoktatási intézményként, azaz új piacképesebb szakmát adó képzőhelyként is funkcionál majd.
A Központi Képzőhely építése már tavaly szeptemberben megvalósult, ám az eszközbeszállítás, illetve azok beszerelése nemrég fejeződött be, így a tervezett időpontban, 2008. május 28-án sor kerülhetett a Központi Képzőhely ünnepélyes átadására, melyen részt vett és rövid beszédet mondott Kovács István Vilmos úr, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese. A TISZK tulajdonosai képviseletében az átadáson részt vett Eger megyei jogú város polgármestere, Habis László, és a Heves Megyei Közgyűlés elnöke, Sós Tamás, országgyűlési képviselő.
A kor követelményeinek megfelelő korszerűségű infrastruktúrára alapozva – a partneriskolák, az iskolafenntartók, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a város és térsége partner-munkáltatóinak együttműködésére építve – olyan önfenntartó képzőhely született, amely képes rugalmasan követni a munkaerő-piaci igények változásait, illetve szükséglet-központú tervezés alapján működik, így a vállalkozások versenyképességét elősegíteni képes, jól képzett és tovább képezhető szakembereket bocsát a munkaerő-piacra. A TISZK feladata továbbá, hogy elősegítse az esélyek kiegyenlítését a munkaerőpiac munkavállaló szereplői között.
Az országban európai uniós és hazai források felhasználásával 16 Térségi Integrált Szakképző Központ került létrehozásra. A TISZK-ekkel kapcsolatos szakmai-pedagógiai és az infrastruktúra-fejlesztési projektek megvalósítása jelenleg is folyik, a befejezési határidő a támogatási szerződések szerint mindkét projektnél 2008. május 31. A TISZK-ek a pályázatban lefektetetteknek megfelelően iskolarendszerű, és iskolarendszeren kívüli szakképzést is folytatnak, azaz felnőttképzési intézményként működnek majd.
Bővebben az egri TISZK-ről Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Heves Megyei Önkormányzat és az Egri Számítógépes és Rehabilitációs Szakképzésért Alapítvány részvételével 2004-ben létrehozott konzorcium sikerrel szerepelt a „HEFOP 3.2.2 Térségi Integrált Szakképző Központok létrehozása”, valamint a „HEFOP 4.1.1 Térségi Integrált Szakképző Központok infrastruktúrájának fejlesztése” című pályázatokon. A fenti kétkomponensű projekt végrehajtására a pályázatban előírtaknak megfelelően a konzorcium 2005. 06. 01-vel létrehozta az Egri TISZK Térségi Integrált Szakképző Központ Kht-t. A társaság feladata a projekt 2008. 05. 31.-ig tartó futamideje alatt a 106 millió forint összegű önerővel együtt kicsivel több, mint 1 milliárd forintot meghaladó pályázati összeg és konzorciumi önerő felhasználásával megvalósítani az Egri Térségi Integrált Szakképző Központ (Egri TISZK) létrehozásának és infrastrukturális fejlesztésének programját. A HEFOP-4.1.1 projekt keretében infrastruktúrafejlesztésre 937 millió forint összegű támogatást, míg a HEFOP-3.2.2 keretében új intézményi forma kialakítására 304 millió forint összegű támogatást nyert el a konzorcium. A projekt megvalósítására Egri TISZK Kht.-hez csatlakozott partneriskolák: • Bornemissza Gergely Szakközép-, Szakiskola és Kollégium • Andrássy György Közgazdasági Szakközépiskola • Egri Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Vendéglátóipari Szakközép-, Szakiskola és Kollégium • Kossuth Zsuzsa Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium • Arany János Általános Iskola és Szakiskola • IQ. Gimnázium, Informatikai, Közgazdasági és Nyomdaipari Szakközépiskola és Szakiskola |