Környezetbarát iskola, új munkahelyek Cegléden2008. június 11.
Közel negyedmilliárd forintnyi uniós forrásból újult meg kívül-belül Cegléd egyik külterületi iskolája. Az új tantermekkel és óvodai csoportszobákkal, összesen ezer négyzetméterrel kibővített, és informatikai hálózattal felszerelt Örkény úti általános iskolát és óvodát közel 100 kisiskolás jelenlétében Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége adta át. A fejlesztés eredményeként kilenc új munkahely jött létre.
A Várkonyi István Általános Iskola és Óvoda Örkényi úti tagintézménye egyike annak a 128 óvodának és iskolának, amelyek az I. Nemzeti Fejlesztési Terv (I. NFT) Regionális Fejlesztés Operatív Programja keretében újultak meg összesen 16,6 milliárd forintos uniós támogatással. Az oktatás korszerűsítése az Új Magyarország Fejlesztési Tervnek (ÚMFT) is kiemelt területe, 2013-ig az ország hét régiójában összesen 120 milliárd forint áll rendelkezésre ilyen célokra.
Várkonyi István Általános Iskola és Óvoda Örkényi úti Tagintézményének 35 km2-es beiskolázási körzetében zömében halmozottan hátrányos helyzetű és sajátos nevelési igényű gyermekek élnek. Az iskola tanulóinak 80 százaléka roma származású, így az iskola pedagógiai programja az együttes oktatásra épül annak érdekében, hogy a tanulók teljesítsék a tantárgyak minimális követelményszintjét. A célok megvalósítását korábban a leromlott állagú iskolaépület jelentősen hátráltatta.
Ezt felismerve a fenntartó Cegléd Város Önkormányzata pályázat útján keresett forrást az épület korszerűsítésére és kibővítésére. Az I. NFT Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében 230 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el, amelynek felhasználásával az intézményt teljesen felújította és csaknem ezer négyzetméterrel kibővítette. Négy új tanterem és két új óvodai csoportszoba létesült, kialakítottak egy ebédlőt, korszerűsítették a sportudvart és megszépítették az iskola szűkebb környezetét is. Eszközbeszerzésekkel, valamint információs és kommunikációs technológiák telepítésével megteremtették a korszerű és hatékony oktatás tárgyi feltételeit. Az integrált nevelés megvalósítása érdekében aktualizálták a pedagógiai programot, emellett még pedagógusok továbbképzésére is maradt pénz.
A Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében óvodák és általános iskolák infrastrukturális fejlesztésére kiírt pályázat az I. Nemzeti Fejlesztési Terv legsikeresebb programja volt. Országszerte 128 óvoda, illetve iskola felújítása, bővítése indulhatott el összesen 16,6 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatással. Az intézmény-korszerűsítési projektek teljes összköltsége meghaladta a 17,6 milliárd forintot. A 2007-2013 között megvalósuló ÚMFT is kiemelt területként kezeli a hazai oktatási feltételek javítását. 2013-ig az egész országban nagyságrendekkel több, csaknem 120 milliárd forint fordítható óvoda- és iskola-felújításra. A pályázatok célja a közoktatási reform támogatása, a minőségi közoktatás megteremtése és a mindenki számára hozzáférhető, korszerű és integrált intézményhálózat kiépítése.