NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Cél a foglalkoztatás növelése - Új szakképző központ Budapest Belvárosában2008. július 3.

Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv (2004-2006) több mint 1,4 milliárd forintos beruházásával valósult meg a Belvárosi Térségi Integrált Szakképző Központ új központi képzőhelye. „Valódi” bankként üzemelő tanbank, a kisgyermekes szülők szakképzését segítő gyermekmegőrző és egy új konferenciaterem is szerepel a létesítmény szolgáltatásai között.

A július 3-án felavatott budapesti Belvárosi TISZK egyike annak a 16-nak, amely az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében létesült országszerte a foglalkoztatás növelése érdekében.

A BeTISZK VII. kerület Dohány utca 65. szám alatti, közel 3050 m2-es szakképző központja 12 kereskedelmi és közgazdasági szakközépiskola gyakorlatorientált képzéséhez nyújt infrastrukturális hátteret. A központi képzőhelyen – egy együttműködési megállapodás keretében – valós körülmények között működő bank üzemel, mely egyúttal gyakorló tanbankként is szolgál. Az új épületben a nagyobb szakmai rendezvények befogadására is alkalmas konferenciaterem mellett egy gyermekmegőrző is helyet kapott, amelynek célja a kisgyermekes szülők szakképzésbe való bekapcsolódásának segítése. A 2008 szeptemberétől működő gyakorlóhely nemcsak a szakképzésben résztvevőket, hanem különböző szolgáltatások biztosításával a környéken élőket is szolgálja majd.

A központi képzőhely átadásával véget ér az a 3 éves fejlesztési időszak, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program részeként 2005-ben indult el. A pályázati időszakban két program került megvalósításra: a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) 3.2.2-es szakmai, tartalomfejlesztési programja, amelynek célja a BeTISZK szervezeti létrehozása és a képzés tartalmi előkészítése volt; illetve a HEFOP 4.1.1-es program, amelynek célja a szakképzés hátteréül szolgáló infrastrukturális feltételek javítása, a központi képzőhely kialakítása volt.

A Dohány utcai épület teljes rekonstrukciójával egy olyan, minden elemében korszerű központ jön létre, amely számos, új tartalmi és formai elemet visz be a magyar szakképzési rendszerbe: az oktatás valós munkahelyi körülményeket szimuláló környezetben történik majd. A közgazdasági, banki képzést fogja támogatni az a bankfiók, amely az országban egyedülállóként, mint "éles gyakorlóhely" fog működni. A bankban dolgozók munkájuk mellett mentorálással segítik a szakképzés gyakorlatorientált megvalósítását, így a diákok ténylegesen aktuális, piacképes ismereteket szerezhetnek. A gyakorlóbank a felnőttképzési és munkaerő-piaci igényeket, banki továbbképzéseket is szolgálni fogja. A mintaértékű kezdeményezés célja a gazdaság keresletének és a szakképzés kínálatának közelítése. A központi képzőhely valós piaci körülmények között működő egysége lesz a tanbolt, a call center és a könyvelőiroda is. A központi képzőhely mintegy húsz, nem hagyományos oktatási termében összesen 460 gyakorlóhelyet alakítottak ki, melyekhez az informatikai háttérül szolgáló hardver felszereltséget a legkorszerűbb szerver infrastruktúra, 100 asztali számítógép, laptop biztosítja megfelelő szoftverháttérrel és a teljes épületre kiterjedő WIFI hálózattal.

Azért, hogy a központi képzőhely által biztosított korszerű technikát eredményesen lehessen használni, közel 60 millió forint értékben, több mint 3000 tanórára készültek kompetenciafejlesztő taneszközök a közgazdasági, a kereskedelmi, az ügyviteli, valamint az informatikai szakmacsoportokra vonatkozóan. A Budapesti Gazdasági Főiskola, a TISZK tagiskolai gyakorló pedagógusok és külső pályázók által elkészített fejlesztésekben alapkövetelményként jelentek meg az új OKJ-s követelmények, az e-learning alkalmazások, a szakmai alap-, tanulási- és infokommunikációs készségek, illetve a vállalkozói és pénzügyi alapműveltség fejlesztése.

A most átadott központi képzőhely szakmai és technikai hátterével jelentős szerepet játszik majd a TISZK tagintézményeinek szak- és felnőttképzési struktúrájának átalakításában, a gyakorlati képzés minőségének és a munkavállalói alapkészségeknek a fejlesztésében.

 

HÁTTÉR

Budapesten ma több mint 350, országosan pedig közel több mint 1000 szakképző intézmény található, ezek egyenkénti fejlesztése rendkívül drága lenne. A térségi integrált szakképző központokkal kapcsolatos szerkezetátalakítások biztosítják a források koncentrálását és ésszerű felhasználását.
Az országos TISZK hálózat kialakítása alapvetően változtatja meg a szakképzés rendszerét. A cél egy olyan költséghatékonyan működő intézményrendszer kialakítása, amely korszerű eszközökkel bír, a pedagógusok korszerű módszertani tudással rendelkeznek, és így az oktatási intézmény a munkaerő-piaci keresletre rugalmasan képes reagálni.
A folyamathoz az Európai Unió vissza nem térítendő támogatást biztosít, amely a szakképző iskolák együttműködésével és integrációjával kapcsolatos szervezetfejlesztésre, illetve infrastrukturális beruházásra fordítható. A Nemzeti Fejlesztési Terv részeként az első 16 TISZK elkészült, az Új Magyarország Fejlesztési Tervben a tapasztalatok figyelembevételével folytatódik a TISZK rendszer továbbfejlesztése és infrastrukturális fejlesztésük.
A Belvárosi TISZK Kht. 2005. május 1-jén közgyűlési határozattal jött létre – a Budapesti Gazdasági Főiskolának és Budapest Főváros Önkormányzatának konzorciumi együttműködésében –, Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programokat (HEFOP) megvalósító non-profit szervezetként. A két program összköltségvetése 1 milliárd 438 millió forint, melyből az uniós támogatás összesen 815 millió forint, a fővárosi önerő 623 millió forint volt.