NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

1,1 milliárdos ökoturisztikai fejlesztés a Dráva-medencében 2008. augusztus 18.

Két megye, öt kistérség, 29 települési önkormányzat, a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Dráva menti Tájvédelmi és Turisztikai Egyesület, 41 beruházás, 1,1 milliárd forint. Ez számokban a Dráva projekt. Pénteken került sor a fejlesztéseket lezáró átadó ünnepségre, melyet a megújult nagyharsányi Gyimóthy villában tartottak meg.

A Duna-Dráva Nemzeti Park területén lévő települések 2003-ban együttműködésre szövetkeztek egy nagy ívű turisztikai fejlesztés megvalósításához. Ennek eredménye "A Dráva-medence komplex ökoturisztikai fejlesztése" című pályázat, amely 2004-ben sikerrel szerepelt az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében meghirdetett pályázati kiíráson és több mint 1 Mrd forintos uniós támogatást nyert. A beruházás megvalósítása 2006. áprilisában kezdődött és 2008 márciusában fejeződött be.

A Dráva projekt olyan nemzetközi és regionális jelentőségű ökoturisztikai fejlesztés, amely hazánk legérintetlenebb folyójának, a Drávának és természeti értékekben gazdag környezetének turizmusba való integrálását célozza meg úgy, hogy eközben védi a meglévő értékeket. A Dráva-medence településeinek egy részén a szinte érintetlen és egyedülálló élő- és növényvilágára építenek, másutt a történelmi emlékekre, a néphagyományokra, a művészeti értékekre vagy épp a már működő lovas és kerékpáros turizmusra fektetik a hangsúlyt. Közös hajtóerő az a gondolat, hogy kiemeljék ezt a térséget az ismeretlenségből, az elzártságból, ami a korábbi évtizedekben a határ menti településeket jellemezte.

A projekt földrajzilag és kulturálisan már létező, azonban funkcionálisan új, egyúttal a többi turisztikai régióhoz, szolgáltatásaihoz illeszkedő, azokkal nem rivalizáló régiót fog egybe.

A most lezárult Dráva projekt eredményeként 41 beruházás valósult meg, melyek között vannak egészen új létesítmények, míg több helyütt régi épületeket hasznosítottak. A megvalósult létesítmények - 29 baranyai és somogyi településen - egyedi szolgáltatásokkal várják az utazókat.

A somogyi területeket sorra véve: a babócsai nárciszosban őrház jellegű épületben kapnak eligazítást a látogatók, s a Basakert belsejébe egy szép ívű gyalogos hídon át juthatnak. Barcson az új Rinya-híd jelent összeköttetést a kikötő és a szabad strand között, ahol mosdókkal, öltözőkkel felszerelt közösségi épület szolgálja a strandolókat és a kenutúrák résztvevőit. Berzencén az egykori iskolaépületet újították fel, benne a Dráva-medence élővilágát bemutató kiállítás, helytörténeti gyűjtemény és a Kárpát-medence aranya című tárlat kap helyet. Csurgón a Csokonai Közösségi Ház tetőtere bővült, s kapott új funkciót, falai között korszerű turisztikai információs központ jött létre. Drávaszentesen az új emeletes épület alsó szintjét oktatóhelyként használják, a tetőtérben természettudományi kiállítást rendeztek be a jellegzetes drávai élőhelyek megjelenítésére. A gyékényesi búvárbázis szomszédságában kialakított új bemutatóteremben a halászatról, a nemzeti park értékeiről terveznek kiállítást; a nagyatádi impozáns látogatóközpontban a belső-somogyi élővilág tárul a vendégek elé, diorámák és rekonstruált élőhelyek segítségével. Őrtilosnál a vízitúrázók lelnek kényelmes pihenőbázisra; Porrogon szalonnasütő, padok, asztalok, ivókút, Porrogszentkirályon tájház és erdei iskola kínálják magukat az utazóknak. Somogybükkösdön a Perczel-kastély parkjában épült esőbeálló, madármegfigyelő, Zákányban kilátó, Zákányfaluban turistapihenő épült a Dráva projekt elemeként.

A Dráva-medence baranyai szakaszán Cún és Diósviszló régi épület felújításával nyert korszerű bemutató termet, kézműves műhelyt; míg Drávacsepelyen új létesítmény épült a kerékpáros turisták fogadására. Drávaiványi nagyobb csoportoknak is pihenőül szolgálhat jól felszerelt túraállomásával, Drávapiskiben a mezőgazdasági eszközök bemutatóhelye készült el. Harkány terehegyi városrészén régi épületet varázsoltak turisztikai központtá, a belvárosban talpas házak képviselik az ormánsági népi építészetet, a Kopasz-hegyre új kilátó került. Ipacsfán túraállomás, Kémesen tájház, benne babamúzeum, tisztaszoba, Kovácshidán a védett ősmocsár élővilágát bemutató terem, Mattyon fedett szín szolgál túraállomásként. Kiemelkedő beruházás volt a nagyharsányi szoborparknál található Gyimóthy-villa felújítása, ahol az új térben többek között a szoborpark, és az alkotótábor történetét mutatják be. Az Ormánság „fővárosa”, Sellye jól felszerelt turisztikai központban fogadja a turistákat, Siklós pedig három, építészeti kialakításában hasonló épülettel gyarapodott az arborétum, a kegytemplom és a postaszállás területén. Szaporcán az ormánsági szövés szép tárgyi emlékei kerülnek majd a Dráva projekt révén felépült létesítménybe; Tésenfán szabadtéri főzési lehetőséget, fedett helyet találnak a bakancsos és kerékpáros túrázók; Túronyban szénapadlással, nyeregtárolóval felszerelt nyitott szín és pihenő várja a lovasokat.

A projekthez szervesen kapcsolódik a Dráva-medencén átívelő 655 km túraútvonal és tanösvény hálózat kiépítési terve, amely a Dráva projektben érintett mind az öt kistérség (csurgói, nagyatádi, barcsi, sellyei, siklósi) folyamatos megközelítését-átjárhatóságát biztosítja, összeköti a kistérségeket és minden nevezetes, a Dráva projektben megvalósítani és fejleszteni kívánt látnivaló gyalogos, kerékpáros megközelíthetőségét teszi lehetővé. A Túraútvonal és tanösvény kiépítése a következő fejlesztési időszak feladata.

További információ a projektről a www.dravamedence.hu honlapon tekinthető meg.