NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Társadalmi egyeztetésen a 2008-2010-es lisszaboni Nemzeti Akcióprogram2008. augusztus 28.

A Kormány megtárgyalta és társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Nemzeti Akcióprogramot. Az Európai Unió 2000-ben indította útjára a tíz évre szóló ún. lisszaboni stratégiát, melynek célja a Közösség versenyképességének javítása. Az abban meghatározott célok elérésének módját a Közösség a Közösségi Lisszaboni Programban, a tagállamok pedig a Nemzeti Akcióprogramjaikban határozzák meg. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a honlapján regisztrált, jelenleg több mint 1000 partnerét kérte fel a dokumentum véleményezésére, illetve több makrofórum is tárgyalni fogja a dokumentumot. A társadalmi egyeztetés teljesen nyitott, azaz a honlapon történő regisztráció után bárki hozzászólhat az Akcióprogramhoz. Az észrevételeket, javaslatokat szeptember 12-ig várják az ügynökség honlapján kialakított partnerségi fórumban.

A Kormánynak 2008. október 15-ig kell elkészítenie a lisszaboni stratégia megvalósításának hazai menetrendjét bemutató Nemzeti Akcióprogramot az Európai Tanács által elfogadott integrált iránymutatásoknak megfelelően. A 2008-2010 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Akcióprogram elkészítéséhez egyrészt át kell tekinteni azokat az intézkedéseket, amelyekről már döntés született és amelyek végrehajtása megkezdődött, másrészt számba kell venni, hogy mely területeken van szükség új beavatkozásra annak érdekében, hogy érdemi választ adjunk az ország növekedését és a foglalkoztatás bővítését érintő kihívásokra. Mindemellett kiemelt figyelmet fordítunk a Bizottság által megfogalmazott országspecifikus ajánlásokra és az iránymutatásokban foglalt szakmapolitikai hangsúlyokra.

Az Európai Tanács következtetéseiben megfelelőnek értékelte a lisszaboni stratégiához 2005-ben kialakított tervezési kereteket és a 2006-ban meghatározott négy prioritási területet (beruházás tudásba és innovációba; üzleti környezet fejlesztése, különösen a KKV-k vonatkozásában; munkaerő-piacok modernizálása, humán erőforrás beruházások; energiapolitika és a klímaváltozás kezelése). Megerősítette ezek érvényességét a 2008-2010-es időszak vonatkozásában is. A Tanács - összhangban a Bizottság ajánlásával - azt hangsúlyozta, hogy a következő időszakban a végrehajtást kell a középpontba helyezni, amelynek során a Közösség célja a már jól megismert keretek eredményesebb kihasználása.

A Nemzeti Akcióprogram hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdaságpolitika a növekedés és foglalkoztatás közösségi prioritásaihoz illeszkedően kerüljön kialakításra.

A széles körű szakmai egyeztetés azt is biztosítja, hogy a programban meghatározott célok beépüljenek a leginkább érintett szervezetek és szereplők programjába, elősegítve a stratégia eredményesebb megvalósítását.