NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

A vidékfejlesztésben is központi téma a munkahelyteremtés2008. október 28.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv regionális és gazdaságfejlesztési pályázataival összhangban a közelmúltban megjelentek az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program első kiírásai is. Ezúttal falumegújításra és -fejlesztésre, vidéki térségekben működő mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére, munkahelyteremtésre, turisztikai tevékenységek ösztönzésére, valamint a vidéki örökség megőrzésére lehet pályázni. A támogatás keretösszege mintegy 140-150 milliárd forint.

Első körben október 19. és november 30. között – majd pedig minden évben május 1. és május 31., illetve október 1. és október 31. között – nyújthatók be az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) pályázatai. Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesz­tési Alap támogatásával 2013-ig Magyarország mintegy 1300 milliárd forintot fordíthat vidék­fejlesztésre, a vidéki térségek élhetőbbé tételére. E források felhasználását az I. Nemzeti Fejlesztési Terv Leader-programjainak sikereiből kiindulva Leader-szemlélettel, vagyis a helyi szereplők: önkormányzatok, vállalkozások, civil szervezetek összefogá­sán és együttműködésén alapulva szeretnék megvalósítani.

Az ÚMVP első pályázatainak mintegy 140-150 milliárd forint a támogatási keretösszege. Kiemelt cél a vidéki térségekben az új mikrovállalkozások létrehozása, illetve a már működő mikrovállalkozások beruházásainak, műszaki-technológiai fejlesztéseinek a támogatása, elsősorban munkahelymegőrző és munkahelyteremtő céllal. A mikro­vállal­kozások ehhez a beruházás költségeinek 60, hátrányos helyzetű kistérségekben pedig 65 százalékát pályázhatják meg európai uniós támogatásként.

Ugyancsak a munkahelyteremtés az elsődleges célja a falusi agro- és ökoturisztikai fejlesztések, beruházások támogatására kiírt ÚMVP-pályázatnak, melynek keretében a falusi turizmushoz kapcsolódó, minőségi magánszálláshelyek kialakítására és bővítésére, az ifjúsági turizmushoz kapcsolódó szálláshelyek kialakítására és bővítésére, valamint az agro-, az öko-, a lovas-, a vadászati, az erdei, a horgász-, a bor-, a kerékpáros és a vízi turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére lehet jelentős európai uniós forrásokhoz jutni. A támogatás mértéke ennél a pályázatnál 60, hátrányos helyzetű kistérségekben pedig 65 százalék, ugyanakkor települési és kisebbségi önkormányzatok, önkormányzati társulások, egyházak és non-profit szervezetek esetén – ha a beruházás a közhasznú tevékenységhez köthető – a támogatás mértéke elérheti az összes elszámolható költség 100 százalékát is.

Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programjához hasonlóan – és természetesen az Új Magyarország Fejlesztési Terv regionális program­jaihoz kapcsolódva – ezúttal is jelentős forrás jut falumegújításra, a településkép, a közösségi terek és településközpontok állapotának javítására, a települések kulturális örökségének megőrzésére, a települések vonzerejének javítására, valamint helyi piacok létrehozására és fejlesztésére is. Az erre kiírt pályázatok keretében uniós támogatás igényelhető parkok, pihenőhelyek, sétautak, településközponti, illetve helyi vagy országos védettség alatt álló épületek felújítására, valamint játszóterek vagy például tanösvények kialakítására is.

A pályázatokkal kapcsolatos további információ a www.umvp.eu vagy a www.nfu.hu oldalakon található.