NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Mozgalmas és eredményes évük volt a kistérségi koordinátoroknak2009. február 4.

Csaknem 50 ezer találkozón vettek részt, több mint 79 ezer alkalommal adtak tanácsot és mindehhez nem kevesebb, mint 1.840.000 kilométert tettek meg az Új Magyarország Pontok munkatársai a regionális fejlesztési ügynökségek mellett működő Kistérségi Koordinációs Hálózat fennállásának tíz hónapja alatt.

Ez a 298 munkatárssal működő hálózat elmúlt évi tevékenységének gyorsmérlege – ha csak a számokat nézzük. Mindezen statisztikák mögött azonban a kistérségek fejlődése és az egyes kistérségekben élők életminőségének javítása érdekében végzett sok munka van. Ugyanis a 174 Új Magyarország Pont munkatársainak eredményein is múlik, hogy hogyan lesznek képesek az egyes kistérségekben tevékenykedő vállalkozások, önkormányzatok és civil szervezetek az előttünk álló időszak európai uniós fejlesztési forrásait felhasználni.

A hálózat csaknem 300 munkatársa a megfelelő pályázati konstrukció kiválasztásától a pályázat előkészítésén és a megvalósításához kapcsolódó adminisztrációs feladatokon át az elszámolásokig személyre szabott szaktanácsadással segíti, hogy egy-egy ötletből a kistérség javát szolgáló, sikeres program vagy beruházás szülessen. Az elmúlt időszakban csaknem 32 ezer ilyen tanácsadást dokumentáltak a kistérségekben az Új Magyarország Pontok munkatársai. A kistérségi koordinátorok a legtöbb tanácsot a regionális operatív programok pályázatai kapcsán adták a leendő és a már nyertes pályázóknak. Különösen fontos volt ez a munka a leginkább hátrányos helyzetű kistérségekben, mivel e térségek felzárkóztatására koncentrált uniós támogatások jutnak ezekben az években.

A 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben a munkatársak feladata meglehetősen összetett. Részt vesznek a stratégiai tervezésben, kistérségi szintű helyzetelemzést készítettek, projekteket gyűjtöttek és koordinálták az egyes kistérségek tervdokumentumainak előkészítő munkálatait és az ahhoz kapcsolódó kistérségi tervezői munkát. Ennek a munkának és a hozzá kapcsolódó, csaknem 4500 helyi szakembert megmozgató workshopoknak az eredményeként a leghátrányosabb helyzetű kistérségek megvalósításra váró projektcsomagjai összesen több mint 1700 olyan projektötletet tartalmaznak, amelyek uniós támogatással segíthetik e térségek fejlődését, felzárkózását.

A hálózat munkatársaira nagyon fontos „projektdoktori” szerep hárult az I. Nemzeti Fejlesztési Terv Humán Erőforrás Operatív Programja projektjeinek zárása kapcsán: 272 humánerőforrás-fejlesztéssel kapcsolatos uniós projekt esetében nyújtottak segítséget a projektgazdáknak záró pénzügyi elszámolásokhoz. E projektek összértéke mintegy 5,5 milliárd forintra tehető – és egyáltalán nem mindegy, hogy ezt az összeget hazánk időben le tudja-e hívni.

Az Új Magyarország Pontok munkatársainak tevékenysége természetesen nem merül ki az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatai kapcsán nyújtott tanácsadással. A kistérségekben nagy az érdeklődés például a Norvég Alap, vagy a határ menti együttműködési programok pályázatai iránt is. Ezekkel, valamint az elsősorban a helyi önkormányzatoknak és a többcélú kistérségi társulásoknak szóló területfejlesztési és területi kiegyenlítődést szolgáló hazai pályázatokkal kapcsolatban is nyújtottak és nyújtanak segítséget munkájuk során a kistérségi koordinátorok.

Kiemelt feladata a Kistérségi Koordinációs Hálózat munkatársainak a fejlesztési programok társadalmasítása, a helyi szereplők – civilek, önkormányzatok, vállalkozások – bevonása, partnerré tétele a tervezési folyamatokban. Az elmúlt hónapok munkájának – például a csaknem 50 ezer ügyféltalálkozónak és a megtett 1,8 millió kilométernek – az eredményeként a hálózat munkatársai ma már mintegy 18 ezer kistérségi partnerrel állnak közvetlen kapcsolatban. E partnerek közül sokakat sikerült és sikerül megmozgatni az Új Magyarország Fejlesztési Terv 2009–2010-es akcióterveinek társadalmi egyeztetése, illetve az egyes pályázati kiírások előzetes partneri véleményeztetése során.

A Kistérségi Koordinációs Hálózat honlapja és az Új Magyarország Pontok munkatársainak elérhetősége: a www.umpont.hu címen érhető el.