NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Szilárdhulladék- lerakók rekultivációja2009. március 13.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatásával közel 5,2 milliárd forintból valósulhat meg a bezárt települési szilárdhulladék-lerakók rekultivációja a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás működési területén, több mint negyven településen.

A Környezet és Energia Operatív Programban megfogalmazott fejlesztések célja, hogy mérsékelje hazánk környezeti problémáit, ezzel javítva a társadalom életminőségét és a gazdaság környezeti folyamatokhoz történő alkalmazkodását. A megelőző környezetvédelemre való áttérés fontos eszköze a kedvező környezeti állapot fenntartását biztosító beavatkozásoknak. Ilyen cél az élhető környezet megteremtése és fenntartása.

Március 13-án Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás területén megvalósuló „A települési szilárdhulladék-lerakókat érintő térségi szintű rekultivációs programok” projekt támogatásáról írták alá a támogatási szerződést az érintett felek.

A mintegy 5,2 milliárdos rekultivációs projekt eredményeként 42 településen összesen 43 nem megfelelő műszaki védelemmel épített, a környezetvédelmi előírásoknak nem megfelelő települési szilárdhulladék lerakó kerül ártalmatlanításra és felszámolásra.

Ez azért jelentős és fontos környezetvédelmi feladat, mert a közvetlenül érintett településeken a lerakók 12 esetben belterületi ingatlanon vagy annak szomszédságában, 8 esetben szennyeződésre fokozottan érzékeny területen, 2 esetben pedig ivóvízbázis védőterületén helyezkednek el. A rekultivációs projekttel közvetlenül érintett 42 település népessége közel kétszázezer fő, amely a Társulás működési területén élő teljes népesség hetvennégy százaléka.

A rekultivációval a felszíni és felszín alatti vizek további szennyeződése is jelentősen csökkenthető. A lerakók lefedése és tájba illesztése a települési és természeti környezet értékét növeli.

A projekt megvalósítása során a közel 5,8 millió köbméter lerakott hulladék által okozott környezeti kockázat jelentősen csökkenthető.  Az érintett települések közül tizenhét területileg hátrányos helyzetű kistérségben található, és a rekultiválandó lerakók érintenek természetvédelmi szempontból értékesnek és megőrzendőnek kijelölt területeket is.