NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Beruházásokkal a gazdasági válság ellen – Brüsszel jóváhagyta az ÚMFT-n belüli forrásátcsoportosítást2009. augusztus 27.

A kormány már tavaly novemberben egyértelművé tette: Magyarország úgy fogja felhasználni az uniós forrásokat, hogy azok a lehető legnagyobb védelmet nyújtsák a magyar munkahelyeknek a világválság hatásaival szemben.

Ezt a célt szolgálta a közelmúlt minden változtatása: a bürokráciacsökkentő és ügyintézést gyorsító lépések elfogadásától az új pályázati konstrukciók megalkotásán keresztül az operatív programokat érintő forrásátcsoportosításokig bezárólag.

Az átcsoportosítások egyik nagy nyertese a Gazdaságfejlesztési Operatív Program. Keretösszege 111 milliárd forinttal bővült. A magyarázat egyszerű: magyar munkahelyek 65-70%-át a kis- és középvállalkozások biztosítják. A Gazdaságfejlesztési Operatív Programnak pedig ők a címzettjei.

Vagyis a forrásátcsoportosításoknak a magyar kis- és középvállalkozások a nyertesei. Az ő érdekükben született ez a döntés, amelynek mai aktualitását az adja, hogy több hónap kemény tárgyalássorozata után Brüsszel megadta a zöld jelzést a magyar tervek első nagy etapjának, amely több mint 110 milliárd forintot „szabadít fel”.

A válságkezelő átcsoportosítások engedélyezése a magyar fejlesztéspolitikai szakemberek több hónapos munkájának eredménye és nagy lehetőség a magyar kis- és középvállalkozásoknak.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjait (OP) 2006-ban fogadta el a kormány annak érdekében, hogy az ország minél jobban ki tudja használni az Európai Uniós tagságból eredő lehetőségeket. Az azóta eltelt időben kirobbant gazdasági válság azonban alapjaiban változtatta meg a gazdasági környezetet és a fejlesztéspolitika feltételeit. A válságkezelés során a kormány a kezdetektől fogva támaszkodott az ÚMFT keretében rendelkezésre álló forrásokra, és eddig is számos intézkedést hozott a kedvezőtlen hatások mérséklésére. Újabb lépésként most az OP-k közti forrásátcsoportosítással kívánja megnövelni a gazdaságélénkítést szolgáló keretösszeget. Az ÚMFT módosításáról szóló terveket a kormány 2008 végén fogadta el, azóta folyamatos egyeztetések folytak Brüsszellel, míg végül a formális jóváhagyás is megszületett az Unió részéről.

Az átcsoportosításokat a NFÜ szakemberei számos szempont alapján tervezték meg. Legfőbb alapelv volt, hogy az elvonás a legkisebb negatív hatással legyen az adott programra. Ennek megfelelően olyan programokból történik pénzelvonás,

  • amelyek iránt alacsony volt az érdeklődés,
  • amelyeknek csupán visszafogott jelentősége van a gazdasági válság kezelése szempontjából, valamint
  • amelyek megvalósulása kockázatosnak tekinthető.

A forrásbefogadó programok kiválasztása során az alábbi szempontokat vették figyelembe:

  • pályázói igény mutatkozzék a forrás iránt,
  • az igényt fejlesztéspolitikai tapasztalati adatok támasztják alá,
  • a forrás minél egyszerűbben és gyorsabban jusson el a kedvezményezetthez,
  • a program illeszkedjen a hosszú távú célokhoz.

A támogatások átcsoportosítása és hatékonyabb bevonása a válságkezelésbe nem csupán tompítja a gazdasági válság kedvezőtlen hatásait, hanem javítja az ország versenyképességét, valamint hozzájárul a gazdaság élénkítéséhez és a munkahelyek megőrzéséhez. Az átcsoportosítások legfőbb kedvezményezettjei a válság által leginkább sújtott kkv-k, amelyek a magyar munkahelyek 65-70%-át biztosítják. A módosítások kiemelt célja továbbá a hátrányos helyzetű területek megsegítése. A változások hatására, a vállalási feltételek megváltoztatásával lehetővé válik, hogy egyre több pályázó részesüljön EU-s támogatásból.

A forrásátcsoportosítás legnagyobb nyertese a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP). Keretösszege 111 milliárd forinttal bővült, amely a kkv-k komplex technológiai fejlesztésére és a vállalati beruházások támogatására fordítható. A forrásból az NFÜ becslései szerint 4000 kis és középvállalkozás juthat támogatáshoz és hajthat végre fejlesztést a következő hónapokban és években.

Az átcsoportosításról az alábbi táblázat ad áttekintést:

Operatív program Pénzösszeg (milliárd forint) A program tartalma

TIOP 1.

-20 (-> GOP)

Az oktatási infrastruktúra fejlesztése

TIOP 2.

-4 (-> GOP)

Az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése

TIOP 3.

-27 (-> GOP)

A munkaerő-piaci részvételt és a társadalmi befogadást támogató infrastruktúra fejlesztése

KözOP 1.

-46,52 (-> KözOP 4.)

Az ország és a régióközpontok nemzetközi közúti elérhetőségének javítása

KözOP 3.

+31,52 (<- KözOP 4.)

-45 (-> GOP)

Térségi elérhetőség javítása

KözOP 4.

+46,52 (az ERFA forrást cserélik Kohéziós Alap forrásra)

-46,52 (-> GOP, KözOP 3.)

Közlekedési módok összekapcsolása, gazdasági központok intermodalitásának és közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése

GOP 2.

+105 (<- KözOP, TIOP)

A vállalkozások (kiemelten kkv-k) komplex fejlesztése

GOP 4.

+6 (<- TIOP)

Pénzügyi eszközök