NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Munkahelymegőrzés, képzés2009. október 26.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség módosította a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 2.3.3A/1 és 2.3.3A/2 jelű pályázatához kapcsolódó kitöltőprogramot, hogy 250 főnél kevesebb embert foglalkoztató nagyvállalkozás is igényelhessen munkaidő-csökkentéssel és képzéssel kombinálva munkahelymegőrzésre európai uniós támogatást.

A válság okozta szükséghelyzetben ez a konstrukció egyfelől lehetőséget teremt arra, hogy a munkaidő egy részében a munkavállaló korszerű szakmai ismereteket szerezzen, továbbfejlessze készségeit és tudását. Másfelől hosszú távon hozzájárul a vállalkozások alkalmazkodóképességének és versenyképességének a növeléséhez, rövid távon a munkahelyek megőrzéséhez, a foglalkoztatottak munkanélkülivé válásának megelőzéséhez. Az eredetileg mikro-, kis- és középvállalkozások részére, a konvergenciarégióknak és külön a Közép-Magyarország régiónak meghirdetett kiírásra változatlanul 2009. december 31-ig lehet pályázni.

Akár önrész nélkül is igénybe vehető a támogatás 500 ezer eurónak megfelelő forintösszegig, ha a pályázó az A változatot választja. Ebben az esetben átmeneti támogatást kap, és a képzés idejére jutó bérköltségek támogatására fordítható összegnek az összes költségen belül nincs felső korlátja.

Amennyiben a B változat mellett dönt a pályázó, úgy 20–40 százalékos önrészt kell biztosítani, és az összes költség legalább 50 százalékát a képzés közvetlen költségeire kell fordítani. Ebben az esetben az elszámolható összes költség legfeljebb 80 százalékára kapható támogatás. Itt fontos kikötés, hogy általános képzés esetén az elszámolható költségek legfeljebb 60 százaléka támogatható, mégpedig úgy, hogy a mikro- és kisvállalkozásoknál 20, középvállalkozásoknál 10, valamint fogyatékkal élő vagy hátrányos helyzetű munkavállalóknak nyújtott képzés esetén további maximum 10 százalékponttal növelhető a támogatási intenzitás.

Mindkét változat esetén – ha a pályázat útmutatójának feltételei teljesülnek – lehetőség van arra, hogy a szakképzési hozzájárulást a vállalkozás beszámítsa az önrészbe. A kiírás teljes kerete a konvergenciarégióknak (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl) szóló kiírásnál (TÁMOP-2.3.3A/1) 14 milliárd forint, ebből az NFÜ becslése szerint hozzávetőleg száz projekt támogatható. A Közép-Magyarország régióra meghirdetett tükörkiírás (TÁMOP-2.3.3A/2) esetében az előirányzott keret 6 milliárd forint, ebből várhatóan harminc projekt kaphat támogatást. Az elnyerhető összeg minimum 2 millió, maximum 150 millió forint. Fontos feltétel a közép-magyarországi tükörkiírásnál, hogy az egy képzésbe bevont munkavállalóra jutó támogatás maximum 1,3 millió forint lehet. Az elszámolható képzésnek nem feltétlenül kell akkreditáltnak lennie. Elszámolható a saját belső munkatárs által tartott oktatás is, ha a vállalkozás az elmúlt három évben elszámolt ilyen típusú költséget a szakképzési hozzájárulása terhére. Belső képzés elszámolása esetén a vállalkozásnak rendelkeznie kell a felnőttképzési törvényben meghatározott képzési programmal.

Forrás: Világgazdaság