NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

42 nyertes pályázat és több mint 3 milliárd Ft magyar-horvát közös fejlesztésekre2010. január 19.

Kiválasztották a Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program első pályázati felhívásának nyertes projektjeit. A 42 nyertes projektre megítélt európai uniós támogatás összege meghaladja a 12,3 millió eurót (3,4 milliárd Ft). Az első támogatási szerződések megkötése 2010 áprilisára várható.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Horvát Köztársaság Területfejlesztési, Erdészeti és Vízgazdálkodási Minisztériuma a Magyarország–Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program első pályázati felhívását 2009 márciusában hirdette meg.
A pályázatok beadására három hónap állt rendelkezésre, ezalatt 67 pályázat érkezett be, melyek közül 42 nyertest választott ki a Program Közös Monitoring Bizottsága. Az összesen megítélt Közösségi támogatás meghaladja a 12,3 millió eurót (közel 3,4 milliárd forint).

Támogatásra jogosultak a magyar-horvát határszakasz két oldalán található megyék (magyar részről Zala, Somogy és Baranya megye; horvát részről Međimurska, Koprivničko križevačka, Virovitičko podravska, Osječko-baranjska, Varaždinska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska és Vukovarsko-srijemska; az utóbbi 4 megye ún. csatlakozó területként legfeljebb 20%-ban részesedhet a teljes programkeretből) non-profit szervezetei.
A program hosszú távú célja a határrégió két oldala közötti intenzív társadalmi-gazdasági kapcsolatokon alapuló kultúra és a tudásalapú fejlődés támogatása, a természeti és kulturális örökség sikeres menedzselésének elősegítése. Jelen pályázati kiírás eredményeként a legtöbb projekt megvalósítására a Közös kutatás, fejlesztés és innováció (K+F+I), a Határon átnyúló oktatási, képzési és csereprogramok és az Emberek közötti (people-to-people) kapcsolatok területeken nyílik lehetőség.

A támogatott akciók között számtalan sokszínű pályázat kaphat támogatást abban az esetben, ha a szerződéskötés feltételeit sikeresen teljesítik a nyertesek. Így kerülhet sor például a „Tájképfejlesztés és revitalizáció a Duna-Dráva folyami ökoszisztéma területén” c. pályázat megvalósítására, amely célja, hogy a folyószabályozás miatt feliszapolódott folyók mellék- és holtágainak egyedi életterének ökológiai jelentőségét visszanyerjék. A projekt eredményeként nemcsak értékes ökológiai élőhelyek jönnek létre, de a tájképfejlesztés jelentősen hozzájárul az ökoturizmushoz (túrázás, vízi sportok, rekreáció) és az egészséges életmód kialakulásához.

Közös kutatás, fejlesztés és innováció elősegítését célozza meg a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja – Dunántúli Tudományos Intézete által benyújtott pályázat „A régió egyetemei, mint a tudásgenerálás főszereplői” címen. A gazdasági és társadalmi helyzetértékelés és igényfelmérés után a szakemberek egy, a régió speciális problémáival foglalkozó stratégiát dolgoznak ki, amely összehangolja a régió kutatás-fejlesztési kapacitását, illetve a tudományos munkában rejlő potenciált a helyi gazdasági érdekekkel, igényekkel. Mindezt, többek között egy határon átnyúló tudáshálózat kiépítésével (Kaposvár-Eszék-Pécs), valamint adatbázis fejlesztéssel érnék el.

Emberek közötti (people-to-people) kapcsolatok fejlesztését segíti elő a Zala Megyei Népművészeti Egyesület pályázata. „A kulturális örökség újrafelfedezése és továbbfejlesztése közös, határon átnyúló események segítségével” c. pályázat. A pályázat abból a sajnálatos megállapításból indul ki, hogy egyre több kulturális értékünk tűnik el azáltal, hogy azokat egyre kevesebben ismerik. Ilyen például a különböző kézművesség vagy a régi hagyományok, ünnepek, szokások megtartása. Jelen projekt keretében összesen négy kulturális rendezvényt szeretnének megvalósítani, ahová több mint 150 hagyományőrző kézműves mestert, és majd százezer látogatót várnak.

A határon átnyúló közvetlen hatás biztosítása érdekében minden projekt magyar és horvát partner(ek) bevonásával, szoros együttműködésben,  a határ mindkét oldalán történő finanszírozással kell, hogy megvalósuljon.

A Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program következő pályázati felhívása 2010 I. félévében várható.

További információk a Programról és a nyertes projektek listája elérhető a Program honlapján (http://www.hu-hr-ipa.com).