Cikkek
Víziállások rendelet (2009)
Délegyháza Község Önkormányzata
Képviselő-testülete
5/2009.(II.18.) számú rendelete
az önkormányzati tulajdonú vizeken (bányatavakon) víziállások létesítésének
és fenntartásának, valamint mederhasználatának szabályozásáról
Délegyháza Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében a Délegyháza Község Önkormányzata tulajdonában lévő vizek (bányatavak) medrében elhelyezett víziállások, valamint úszóművek létesítésének és fenntartásának, valamint mederhasználatának szabályozásáról az alábbi rendeletet alkotja.
I.
Általános rendelkezések
A rendelet célja
1. §
Ezen rendelet célja a Délegyháza Község Önkormányzata tulajdonában lévő vizek medrében elhelyezett víziállások, valamint úszóművek létesítésének, átalakításának és fenntartásának, valamint mederhasználatának szabályozása a környezet védelme, a tavak vízminőségének javítása, megőrzése, a vízpart mindenki számára történő hozzáférhetősége figyelembe vételével.
Értelmező rendelkezések
2. §
(1) víziállás: – a vízi közlekedésről szóló jogszabály alapján kikötőnek, illetve úszóműnek minősülő létesítmény kivételével – az állami, önkormányzati tulajdonban lévő vizek medrében, vagy a közcélú vízilétesítmények vízterületén elhelyezett – az épített környezet alakításáról és védelméről szóló jogszabály szerint épületnek nem minősülő, – a meder talajába beépített, vagy a meder talajára támaszkodó tartókra, cölöpökre, talpakra rögzített építmény, padozat – beleértve a bejárót is –, amely a vízterületnek nem vízgazdálkodási célú használatát teszi lehetővé;
(2) felépítményes víziállás: zárt terű, fedett vagy oldalfalakkal ellátott – épületnek nem minősülő – felépítményt hordozó padozat;
(3) bejáró nélküli víziállás: minden oldalról vízzel határolt és csak vízi járművel megközelíthető víziállás;
(4) állandó jellegű víziállás: a meder talajába beépített tartókra alapozott kivitelű víziállás;
(5) ideiglenes víziállás: meder talajára helyezett tartókra alapozott kivitelű, könnyen elmozdítható víziállás;
(6) víziállás fenntartója: a víziállás tulajdonosa, illetve egyéb jogcímen használó természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság;
(7) víziállással érintett ingatlan: azon ingatlan, amely a víziállás bejárójával fizikai kapcsolatban van, illetve amelynek határától számított 50 m-en belül a bejáró nélküli víziállást elhelyezik.
(8) meder: a vízfolyást vagy állóvizet magában foglaló természetes mélyedés vagy kiépített terepalakulat, amelyet meghatározott partvonalig a víz rendszeresen elborít.
(9) úszómű: helyváltoztatásra általában nem szolgáló, önálló meghajtással nem rendelkező, vízen munkát nem végző úszólétesítmény.
A rendelet hatálya
3. §
A rendelet hatálya kiterjed a Délegyháza Község Önkormányzata tulajdonában álló vizeken (bányatavakon) meglévő és létesítendő, átalakítandó, bővítendő valamennyi víziállásra, úszóműre, ezen víziállások és úszóművek építtetőjére, tulajdonosára, használójára, fenntartójára.
A Képviselő-testület hozzájárulása
4. §
Délegyháza Község Önkormányzata tulajdonában lévő vizek medrében víziállást telepíteni, átalakítani, bővíteni, és úszóművet létesíteni kizárólag Délegyháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének hozzájárulásával lehet.
II.
A VÍZIÁLLÁSOK TELEPÍTÉSÉNEK FELTÉTELEI
5. §
(1) A Képviselő-testület csak olyan víziállás létesítéséhez járul hozzá, amely
a) felépítmény nélküli, legfeljebb ülőpadot lefedő, mobil esőtetővel ellátott,
b) közvetlenül a parthoz kapcsolódó vagy parti bejáróval ellátott,
c) ideiglenes víziállásnak minősül.
(2) A Képviselő-testület a víziállás létesítéséhez akkor járul hozzá, ha a létesítő:
a) a tó szélétől számított elsősori ingatlan tulajdonosa (haszonélvezője),
b) a víziállást az ingatlana előtti partszakaszon létesíti,
c) az ingatlana előtt lévő partszakasz, illetve a meder tulajdonosával a használatra megállapodást kötött.
(3) A víziállások csak a part mentén, és kizárólag egysorosan létesíthetők. A megengedett nagyságú víziállások között legalább 10 m-es védőtávolságot (a víziállás fejrész szélétől mérve) kell biztosítani, ennek hiányában víziállás nem létesíthető.
6. §
(1) A víziállást a mértékadó igénybevétel, különösen szél, hullámzás, jégnyomás, a hasznosítás jellege és módja, valamint a helyi környezeti adottságok figyelembevételével kell megtervezni, méretezni és kivitelezni.
(2) A víziállást és tartozékait olyan anyagból, olyan szerkezettel és méretekkel, oly módon kell kialakítani, hogy az minden vízállásnál és kedvezőtlen időjárási viszonyok között is biztonságosan legyen használható, és a víz levonulását ne akadályozza.
(3) A víziállás alapterületét a tervezett használattal arányos méretben kell meghatározni, törekedve a vízterület minél kisebb igénybevételére.
(4) 15 m2-nél nagyobb alapterületű víziállás nem létesíthető. A víziállás tóba benyúló részének hossza az 5 m-t nem haladhatja meg.
(5) A víziállásokhoz a parti bejárót úgy kell kialakítani, hogy az a természetes part állékonyságát vagy a partvédőmű állagát ne veszélyeztesse, és a parti nádas állományát ne károsítsa.
(6) A víziállás megközelítésére föld-, beton- vagy kőmóló nem építhető, zárt nádasban nyiladék nem létesíthető.
(7) A mederben végzendő, indokolt munkálatok idejére a meder tulajdonosa kártérítés nélkül a víziállás kivételére kötelezheti az érintettet.
(8) Új víziállás létesítéséhez maximum 10 évre adható tulajdonosi hozzájárulás. A hozzájárulás érvényességének lejárta előtt annak meghosszabbítását a tulajdonosnak kérelmeznie kell a meder tulajdonosától.
(9) A tulajdonosi hozzájárulás kiadása során alkalmazni kell a 379/2007. (XII.23.) Korm. rendelet, valamint a 120/1999. (VIII.6.) Korm. rendelet rendelkezéseit.
(10) A víziállás parti bejáróját tilos lezárni, parti környezete nem keríthető be.
(11) A víziálláson jól láthatóan és maradandóan fel kell tüntetni
a) a létesítő nevét (megnevezését),
b) a hozzájáruló határozat számát,
c) a víziállás számozását.
7. §
(1) A víziállás fenntartója köteles a víziállás elkészültét, használatba vételét 15 napon belül bejelenteni a meder tulajdonosának.
(2) A víziállás tulajdonjoga, kezelői joga, használati joga csak az elsősori ingatlan tulajdonjogával, kezelői jogával, használati jogával együtt idegeníthető el. Az ingatlan, - és ezzel a víziállás - elidegenítését az új fenntartó köteles bejelenteni a meder tulajdonosának, és kérni kell a hozzájárulás nevére történő átvezetését.
(3) Rendkívüli esetekben (életmentés, baleset stb.), valamint hatósági tevékenység végzésére a víziállás ideiglenesen a fenntartó jelenlétében, hozzájárulása nélkül használható.
(4) Ha a fenntartó a víziállást véglegesen megszünteti, köteles azt elbontani és alkatrészeit a mederből eltávolítani.
(5) A víziállás végleges megszüntetését annak fenntartója köteles a meder tulajdonosának az elbontástól számított 15 napon belül bejelenteni. A meder tulajdonosa jogosult a víziállás megszüntetését a helyszínen ellenőrizni.
8. §
(1) Az egyes víziállások helyének tavankénti meghatározásához minden tó egy pontja, mint nulla méteres, kiinduló pont kerül meghatározásra. Ettől a ponttól kiindulva, az óra járásával megegyezően, a parton méréssel kell a víziállások helyét megjelölni. A tavak 0 méteres pontját a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
(2) A víziállás helyének jelölése:
római számmal a tó száma, Tó / arab számmal, ezres körben a víziállás helye, végén méter megjelölés (pl. I. Tó /00040 m )
III.
KORLÁTOZÓ-TILTÓ RENDELKEZÉSEK
9. §
Nem létesíthető semmilyen víziállás:
a) az I. tó (Gizella tó) Rákóczi u. felé eső részén,
b) II. tó Sirály strandi rész és a strand után lévő öböl teljes hosszán
c) II.-III. tó között húzódó földnyelv két oldalán
d) III. tó zöld híd és a Honvéd sziget közötti területen
e) IV.-V.-VI. tó teljes partszakaszán.
IV.
MEDERHASZNÁLAT
10. §
(1) A mederhasználatért a meder tulajdonosa mederhasználati díjat számolhat fel, illetve a hozzájárulást mederhasználati szerződés létrejöttéhez kötheti.
(2) A meder tulajdonosa a mederhasználati díjat minden évben, a következő év január 1-i alkalmazással, legkésőbb december 15-ig közli a víziállás tulajdonosával. Az egyes tavak vonatkozásában alkalmazandó mederhasználati díjat a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
(3) A mederhasználati szerződésre a 120/1999. (VIII.6.) Korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
V.
ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK
11. §.
(1) A víziállás létesítéséhez (átalakításához, bővítéséhez), és az úszómű létesítéséhez szükséges tulajdonosi hozzájárulás iránti kérelmet Délegyháza Község Polgármesteri Hivatalába kell benyújtani. A tulajdonosi hozzájárulás megadásáról Délegyháza Község Önkormányzatának Képviselő-testülete dönt.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
a) a víziállás műszaki vázlatát,
b) parti bejáróval létesítendő víziállás esetében a parti ingatlan tulajdonosi (kezelői, tartós használói, haszonélvezeti) jogára vonatkozó igazolást (tulajdoni lap, szerződés, stb.)
A meglévő víziállások
12. §
(1) E rendelet hatályba lépésének időpontjában meglévő, jogszerűen létesített víziállásokat úgy kell tekinteni, mintha a Képviselő-testület annak létesítéséhez hozzájárult volna.
(2) Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó, e rendelet hatályba lépésének napján meglévő víziállások tulajdonosai e rendelet hatályba lépésétől számított 1 éven belül kötelesek a tulajdonosi hozzájárulást megkérni. Ennek elmulasztása esetén a meder tulajdonosa a vonatkozó hatályos jogszabályok rendelkezései szerint felléphet a víziállás tulajdonosa ellen.
VI.
Záró RENDELKEZÉSEK
13. §
(1) E rendeletet a vonatkozó hatályos magyar jogszabályok, különösen a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény, a vizek és a közcélú vízilétesítmények fenntartására vonatkozó feladatokról szóló 120/1999. (VIII.6.) Korm. rendelet, a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó szabályokról szóló 379/2007. (XII.23.) Korm. rendelet, továbbá az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról szóló 37/2007. (XII.13.) ÖTM rendelet rendelkezéseivel összhangban kell alkalmazni.
(3) A folyamatban lévő ügyekben e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
(5) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti Délegyháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének a víziállások létesítésének és fenntartásának szabályozásáról szóló 19/2004. (X.29.) számú rendelete.
Délegyháza, 2009. február 16.
Dr. gr. Bethlen Istvánné polgármester |
dr. Kriston István aljegyző |
A rendelet kihirdetve:
Délegyháza, 2009. február 18-án.
|
dr. Kriston István aljegyző |
1. számú melléklet
AZ EGYES TAVAK 0 MÉTERES PONTJA
I. számú tó (1. sz. segédlet)
a 285 hrsz-ú szigettel szemben lévő 284 hrsz-ú útközepe (kis híd)
II. számú tó (2. sz. segédlet)
a 346 hrsz-ú ingatlannal szemben, a 386 hrsz-ú út I. számú tó felöli kezdő pontja
III. számú tó (3. sz. segédlet)
a 946 és 947 hrsz-ú utat összekötő híd 946 hrsz-ú út felöli kezdőpontja
A víziállások számozása az óramutató járásával megegyezően történik. Minden esetben megjelölve annak az ingatlannak a helyrajzi számát, mely előtt a víziállás van.
2. számú melléklet
MEDERHASZNÁLATI DÍJ
A rendelet hatályba lépését követően a mederhasználati díj a délegyházi I., II., III. számú tavakra egységesen
100,- Ft/m2/hó