NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Könnyebben juthatnának EU-forrásokhoz a tagállamok2010. július 2.

A gazdasági válság nyomán a tagállamok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, s mind nagyobb gondot jelent számukra a kiegészítő finanszírozás. A Bizottság ezért döntött úgy, hogy a szabályok megkönnyítésével próbál segítő kezet nyújtani a tagállamoknak.

A strukturális és kohéziós alapok forrásaihoz való hozzáférést könnyítenék meg, valamint a pénzmozgást gyorsítanák fel azok a változtatások, melyeket jóváhagyott az Európai Bizottság. A módosításokat alapvetően a gazdasági válság nyomán előállt helyzet indokolja. Emiatt ugyanis több tagállam, illetve régió nem, vagy csak kínkeservesen tudja saját forrással kiegészíteni az elnyert EU-pályázati pénzeket.

Az új intézkedések egyike, hogy a bizottsági jóváhagyásra váró nagyobb beruházásoknál egy 50 millió eurós plafont vezetnek be, ami azt jelenti, hogy például a kisebb környezetvédelmi projekteknél elégséges lesz a tagállamok jóváhagyása, lehetővé téve ezzel a minél gyorsabb kezdést. Emellett mostantól kezdve lehetővé válik az is, hogy a nagyberuházásokat több programból finanszírozzák. Például egy olyan autópálya-szakasz esetében, amely több térséget szel majd át, mód lesz arra, hogy a projekt kivitelezését több regionális program forrásaiból valósítsák meg. A Bizottság lehetővé tenné azt is, hogy különböző hitelkonstrukciókkal segítsék a háztartások energiahatékonyabbá tételét, valamint azt, hogy a megújuló energiaforrásokat az eddigieknél jobban kiaknázzák.
Könnyítenének a beruházások fenntartásával kapcsolatos kötelezettségeken is: ezeket a szabályokat mostantól csak az infrastrukturális és az úgynevezett termelő beruházásoknál kell alkalmazni, azoknál a vállalkozásoknál azonban nem, amelyek önhibájukon kívül mennek csődbe. Egyszerűsítik az úgynevezett jövedelemtermelő projektekre vonatkozó szabályokat is.

Emellett 775 millió eurós előlegből meríthetnének azok a tagállamok, melyek IMF-(pénzügyi mérleg javítását szolgáló) hitelben részesültek, illetve amelyeknek a GDP-je több mint 10 százalékkal csökkent. A Bizottság szerint ebbe a körbe tartozhat Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Románia. Felfüggesztenék az n+2-es szabályt, ami a gyakorlatban eddig azt jelentette, hogy ha egy 2007-ben odaítélt támogatást 2009 végéig nem hívtak le, akkor az ment vissza az uniós költségvetésbe. Mostantól viszont a 2007-es kötelezettségvállalások teljesítésére hosszabb időszak áll majd rendelkezésre, ami a Bizottság szerint elejét veheti, hogy a tagállamok nagyjából 220 millió eurónak mondjanak búcsút (ebből 125 millió Spanyolország, 56 millió Olaszország, 9 millió Nagy-Britannia, 6 millió Németország, 4 millió euró Hollandia érdekeltségébe tartozik, 20 millió pedig olyan együttműködési projektekre menne, amelyek több ország összefogásából valósulnának meg).

Johannes Hahn, az EU regionális politikáért felelős biztosa közleményében kiemelte, hogy a válság egyre nagyobb nyomás alá helyezi a tagállamok költségvetéseit, ám a most bejelentett intézkedések segíthetnek a likviditási problémák felszámolásában, valamint abban, hogy az adminisztratív terhek csökkentése által megkönnyítsék a forrásokhoz való hozzájutást.