Kortárs művészeti központ és meditációs technikák az egykori karmelita cellákban2010. november 17.
Már biztos, hogy unokáink barokk szépségében láthatják viszont az évtizedekig elhanyagolt sopronbánfalvi Karmelita kolostort. A tegnapi ünnepélyes átadó rendezvény nemcsak műemlékvédelmi szempontból jelentős, de az új funkciójú épület a zenére, meditációra vagy történelmi emlékeinkre nyitott látogató előtt is kitárja kapuit.
Pálos kiállítás, kőtárlat várja az utazókat, meditációs központ és könyvtár a lelki harmóniára vágyókat, a művészetek szerelmeseinek pedig kiállításokkal és koncertekkel kedveskednek a szervezők. Az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok által meghirdetett pályázati felhívásnak megfelelően a kolostort közel 460 millió forintos uniós támogatásból újították fel. A beruházás összköltsége egymilliárd forint.
Hányatott sorsú, nagy múltú, híres kegyhelye hazánknak a sopronbánfalvi karmelita kolostor. Boldog Gizella lelki tanítója remetéskedett itt, majd az ő tiszteletére alapítottak kápolnát a romantikus Bánfalvi-patak völgyében. A település életében meghatározó helyen Sopron városa kápolnát építtetett, de a török hadaktól később ők sem tudták megvédeni az imahelyet. A pálos atyák által felújított templomot és kolostort a későbbiekben több uralkodó is meglátogatta. Végül II. József feloszlatta a rendet, az épület pedig csak a XIX. században lelt új gazdákra a karmelita apácák személyében. A szigorú szabályok között élő karmeliták távozásával az épületet világi célokra kezdték használni, és szépen lassan hanyatlásnak indult…
Az új tulajdonos azonban fantáziát látott a különleges atmoszférájú völgyben elhelyezkedő puritán épületben, ezért úgy döntött, hogy pályázat útján próbálja régi dicsőségében visszaállítani és új, hasznos funkciókkal visszaadni a nagyközönség számára.
Mivel az épület hagyományos értelemben vett turisztikai hasznosítása meglehetősen nehézkes lenne, ezért a befektető olyan feladatot szánt az egykori kolostornak, amely illeszkedik az épület hangulatához, történetéhez, ugyanakkor társadalmi, kulturális és turisztikai szerepe is meghatározó.
Három irányvonalat jelöltek meg a pályázatban, s ha az abban foglaltak megvalósulnak, széles társadalmi rétegekhez – és sokrétű segítő tevékenységgel – szól majd az egykori kegyhely.
Jelentős motivációs erő volt a hazai kortárs művészek patronálása; lehetőséget teremteni a tapasztalt és a pályakezdő művészek számára, hogy elmélyülhessenek alkotási tevékenységükben. Ehhez ideálisnak bizonyul nemcsak a csodálatos környezet, de az egyszerűségét a felújítás után is megtartó épületbelső. A megfelelő környezet és anyagi háttér mellett a beruházó a KOGART alapítvány szakmai segítségére és támogatására is számíthat. A megújult épület a kortárs művészek számára nemcsak a nyugodt alkotói munka lehetőségét teremti meg, de a kolostor falain belül megrendezett kiállításokon a bemutatkozás esélyét is.
A másik jelentős szempontot felgyorsult világunk negatív hatásai hozták. Olyan meditációs központot álmodtak ide, ahol a túlhajszoltságtól szenvedő emberek vezető segítségével lelhetnek újra lelki harmóniájukra. A Müller Péter nevével fémjelzett központ az érzelmi egyensúly helyreállítására és fejlesztésére, valamint a test-szellem-lélek együtt történő gyógyítására vállalkozik. A légzési-, relaxációs- és személyiségfejlesztési technikák elsajátításával, jógával, meditációval vagy keleti gyógymódokkal dolgozó tréningek hozzáértő előadókkal, ideális környezetben segítenek a kimerült vagy problémákkal küzdő résztvevőknek.
A Pálos rend állandó jellegű történelmi tárlatának is helyszínt ad az épület, továbbá kőtárlat bemutatását is tervezik, míg a kamarazenét kedvelők részére csodálatos dallamok csendülnek fel a több száz éves falak között megtartott koncerteken.
A beruházás keretében a műemlékvédelem alatt álló épület teljes körű felújítása, külső-belső renoválása valósult meg. Az egykori kolostorban huszonhárom szoba fürdőszobával, két konyha étteremmel (szállóvendégek és a turisták részére), három közös meditációs helyiség, egy előadó-koncertterem, egy alkotó- és egy kiállító terem, könyvtár, iroda-, illetve raktárhelyiségek kerültek kialakításra. Restaurálták a stukkódíszeket, a kőkereteket, a barokk kori ajtókat, a modern nyílászárókat pedig vasalatos ablakokra cserélték.
A központot körülvevő parkot a hely szellemiségének megfelelően szintén barokk stílusban állították helyre, különös figyelmet fordítva a kert ősfás jellegére, de az egykori kolostoron átvezető sétaút is megszépült.
A fejlesztés várhatóan jelentős hatással lesz Sopron turisztikai életére is. A város önálló arculatát a zenei kulturális turizmus mellett a wellness, gyógyászati és aktív turizmus adja, amelyhez kiválóan illeszkedik a most átadott beruházás.