Gyorsuló szerződéskötés és kifizetések az uniós forrásfelhasználásban2011. október 27.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter nyitotta meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. és az Európai Bizottság által idén hetedik alkalommal megrendezett Versenyképességi Operatív Programok nemzetközi konferenciát.
Fellegei Tamás az október 27-i budapesti eseményen elmondta, hogy az uniós források kihelyezésének szabályosságában és a kifizetések tempójában is hatalmas előrelépés mutatható ki a kormányváltás óta eltelt időszakban. A kormány a közeljövőben határozatban rögzíti a rendelkezésre álló teljes támogatási keret maradéktalan felhasználása, a rendszer további felgyorsítása érdekében elvégzendő feladatokat.
Az eredményeket ismertetve a tárcavezető kifejtette, hogy a fejlesztési források gazdaságba áramoltatása jelentősen felgyorsult: a heti kifizetések értéke az átlagos 5,5 milliárd forintról közel háromszorosára, átlagosan mintegy 15 milliárd forintra nőtt. A gyorsulás ütemét kiválóan jellemzi, hogy a kifizetések heti állománya legutóbb 35,1 milliárd forintra emelkedett. Az elmúlt egy évben dinamikusan növekedett a szerződött projektek száma is: a korábban jellemző 103 helyett átlagosan 174 szerződést kötnek hetente. Az Új Széchenyi Terv projektjei esetében az intézményrendszer valamennyi eljárásrendi kategóriában tartja a rövid döntési és szerződéskötési határidőket.
E sikereket a korábbi időszakhoz képest kevesebb erőforrással gazdálkodva sikerült elérni. A szaktárcának a megörökölt átláthatatlan, túlbonyolított, nehézkes szabályozási környezetet és intézményrendszert, az évtizedes bürokratikus beidegződéseket is kezelnie kell – hangsúlyozta Fellegi Tamás.
Az első egy-másfél év működési tapasztalatainak ismeretében a múlt hónapban jelentős szervezeti átalakítás indult meg a fejlesztési minisztériumban. E folyamat központi eleme a Fejlesztéspolitikai Koordinációért felelős Államtitkárság megerősítése. A tárca az Európa 2020 stratégiával összhangban egységben kezeli a gazdaságfejlesztési, zöldgazdasági és infokommunikációs területeket.
Az egyszerűbb pályáztatás érdekében a folyamatos megnyíló pályázati kiírások átgondolt, összehangolt keretben jelennek meg. Széles körben érhető el az elektronikus pályáztatás lehetősége, rövidebbek az adatlapok, jelentősen csökkent az adatmezők száma. Egyszerűbb a nyilatkozattétel, sokkal kevesebb a beadandó melléklet.
A rendszer további gyorsítása érdekében elvégzendő feladatokat egy készülő kormányhatározat foglalja majd össze. A komplex gyorsító csomag a korábbi kormányok idején tapasztalt ad hoc beavatkozásokkal szemben összetett, a kifizetések valamennyi feltételén egyszerre javító intézkedéseket kezdeményez. Az állam és a projektgazdák együttműködésére építő megoldások az átfutási idők további mérséklését és a számlavolumen növelését eredményezhetik. A kormány 2012-ben az Új Széchenyi Terv keretében közel 1400 milliárd forintot tesz hozzáférhetővé Magyarország megújítása, a gazdaság fejlesztése és a társadalom megerősítése érdekében – tette hozzá a fejlesztési miniszter.
Fellegi Tamás aláhúzta: a következő uniós pénzügyi ciklus tervezése során Magyarországnak egyértelműen ki kell állnia az erős kohéziós politika fenntartása mellett. Az Európai Unió külső versenyképessége elválaszthatatlanul összefügg a közösség belső kohéziójával. A kelet-közép-európai országok érdekei közösek, tapasztalataik hasonlóak, így minden feltétel adott a hatékony és eredményes közös fellépéshez e szakpolitikai területen is.
A soros lengyel uniós elnökség égisze alatt zajló idei Versenyképességi Operatív Programok konferencián a bolgár, cseh, horvát, lengyel, magyar, német, szerb, szlovák és román szaktárcák és közreműködő szervezetek vezetői, szakértői mutatják be a bevált megoldásokat, egyeztetik a következő pénzügyi ciklusra vonatkozó elképzeléseket.