Kétmillió forintnyi üzlet az idei Civil Liciten2011. november 18.
Közel kétmillió forint értékű üzlet és kilenc elkelt civil szolgáltatás – ez a november 17-én immáron negyedszerre megrendezésre került Civil Licit mérlege. Az esemény során civil szervezetek bocsátották árverésre azon szolgáltatásaikat, melyek a környezeti és társadalmi fenntarthatóság megteremtését segítik elő. A felkínált szolgáltatásokra közepes és nagyvállalati vezetők licitálhattak az aukció szabályai szerint.
Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását segítő program, Fair Business elektronikus kereskedelmi szolgáltatás minősítése, látássérültek ügyfélszolgálati kiszolgálását segítő képzés, értelmi sérültek integrációját erősítő önkéntes program, családbarát munkahely kialakítására irányuló projekt, önkéntes képzés – csak pár azok közül a szolgáltatások közül, melyek a november 17-én megrendezésre került Civil Licit aukción vállalati partnerre és vevőre találtak. „Az esemény célja, hogy közelítse egymásoz a for-profit és non-profit szektort, bemutassa az egymásban rejlő piaci lehetőségeket és azt, hogy a civil szervezetek számtalan olyan jó gyakorlat birtokosai, melyek a vállalatok számára is piaci értéket jelentenek” – mondta el Kiss Gyöngyvér, a Civil Licit szóvivője. „A licit során kilenc szolgáltatás közel kétmillió forint értékben talált gazdára, amely az mutatja, hogy fontosak ezek a partneri civil kapcsolatok a vállalatok számára. Bizonyítja továbbá azt is, hogy a jótékonykodáson, adományozáson kívül üzletfelekként is gondolkodnak egymásban e két szektor képviselői, amely a hosszú távú fenntarthatóság alapját jelentheti” – tette hozzá a szóvivő.
Híd a for-profit és a non-profit szektor között
Az árverés két házigazdája Winkler Nóra és Novák Péter volt, fővédnökségét Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, védnökségét Petykó Zoltán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke vállalta el. „A Civil Licit küldetése, hogy hidat képezzen a for-profit és non-profit szféra között, vagyis olyan fórumot teremtsen, ahol a közjó érdekében végzett tevékenység a civil szervezetek és a vállalkozások összefogásával valósul meg” – mondta el megnyitó beszédében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Hozzátette: „Az állam szerepe ebben az együttműködésben éppen az, hogy összehozza a feleket, illetve hogy támogassa ezt a gyakorlatban hasznosuló, közös munkát. A civil szervezetek és vállalkozások tevékenységeikkel nemcsak kiegészítik egymást, hanem használhatják is egymás tapasztalatait, teret adva ezáltal a folyamatos innovációnak, a fenntarthatóság, tolerancia és esélyegyenlőség jegyében megvalósuló fejlődésnek.” A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2008 óta vesz részt szakmai támogatóként az aukció és a kísérőrendezvény szervezésében, lebonyolításában, valamint a rendezvény nyilvánossággal való megismertetésében is tevékenyen közreműködik. „Amikor a kormány az Új Széchényi Terv megalkotásába kezdett, már a tervezés elején bevonta a civil szervezeteket a folyamatba, partnernek tekintette őket” – ismertette Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke. „A 2004 óta tartó időszakban 1875 nonprofit szervezet számára mintegy 87 milliárd forint uniós támogatás kifizetése történt meg” – fűzte hozzá Petykó.
A Civil Liciten közel harminc vállalat képviselője jelent meg, s noha nem minden szolgáltatás talált gazdára, a program sikeresnek mondható. „A Civil Licit egy üzleti lehetőség és egy egymáshoz vezető újabb út a for-profit és a non-profit szektor számára” – mondta el Kiss Gyöngyvér. „A Civil Licit sikere nem csak abban mérhető, hogy mennyi szolgáltatás kelt el az aukció során, hanem abban is, hogy mennyi potenciálisan új üzleti lehetőség, kapcsolat kialakítására ad lehetőséget egy ilyen üzleti fórum. Bizonyítja ezt az is, hogy az elmúlt évekből számtalan olyan később megkötött üzletről tudunk, ahol a partnerek e fórum keretében ismerkedtek meg egymással. Ez a Civil Licit hosszú távú fenntarthatósági küldetése és ezért érezzük azt, hogy jövőre ismét szeretnénk még több vállalati résztevővel, licitálóval megrendezni az árverést” – fűzte hozzá a szóvivő.