NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

Pályázati „szótár” – Hogyan kell EU-s pályázatot nyerni?2012. június 1.

Gyorstalpaló, kis fogalomtár, a pályázati rendszerhez, ami mankót nyújthat mindazoknak, akik szívesen beleásnák magukat - de egy pályázat erejéig biztosan - az Új Széchenyi Terv adta lehetőségek kihasználásába.

Vissza nem térítendő támogatás
A vissza nem térítendő támogatás gyakran hallott fogalom, ami persze hogy azt jelenti, ami: Nem kell visszafizetni, nincs visszafizetési kötelezettség. A legjobb dolog, ami létezik, mert így pénzhez jut egy vállalkozás, és így oly módon segítik a fejlődését, hogy a különleges támogatást, nem kell visszaadni. Ilyen lehetőséget még a bankok sem tudnak ajánlani.

Célja: A foglalkoztatottság bővítése és a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése.

Utófinanszírozás
A legfontosabb fogalom, amellyel sokan nincsenek is tisztában, hogy ezek a vissza nem térítendő pályázatok mind utófinanszírozású konstrukcióban kerülnek kiírásra.

• Tehát a pályázó a projekt egy része vagy a teljes egészének megvalósítása után, a  Támogatási Szerződés megkötése, a számlák és a fizetési kérelem benyújtása után juthat a támogatáshoz. Ez azt is jelenti, kell rendelkezni már az elején annyi önerővel - amelyet természetesen a mellékletben banki folyószámla kivonattal alá is kell támasztani - hogy önállóan is, pályázat nélkül is megfinanszírozhatnánk a fejlesztési elképzelésünket. Így viszont jobban is járunk, hisz utólag a beruházás bizonyos százalékát visszakapjuk. Ez lehet akár 20%-tól egészen a 100%ig. Kinek nem jön jól egy ekkora összeg, amit nem kell visszafizetni?

• Fontos! Ha komolyan gondolja a pályázást, ne vásároljon meg semmilyen eszközt, vagy gépet, amit pályázati támogatásból is beszerezhetne, mert az megkezdett projektnek tekinthető, bírja ki, legyen türelmes és pályázzon rá!

Melléklet
Pályázat alapinformációi mellett szükség van olyan iratokra, amelyek bizonyítják a pályázatban leírtakat. Ezeket hívják mellékleteknek. Ezek segítik a bírák munkáját. Vagyis olyan csatolandó dokumentumok, amelyek azt a célt szolgálják, hogy pontos adataikkal alátámasszák a pályázatban leírtakat, melyek elbírálás szempontjából nagyon fontosak. Például: aláírási címpéldány, cégkivonat, fotók, határozatok, nyilatkozat a taggyűlésről, tervrajzok, pénzügyi beszámolók...stb.

Hiánypótlás
Ez hál'istennek egy jó mentsvár! Általában egy külön értesítés érkezik a hatóságtól, mely felhívja a figyelmet egy a pályázathoz kapcsolódó információnak a pótlására, és hozzárendel egy határidőt, ameddig várják az anyagot, és ez csak addig az időpontig pótolható. Vagyis ez egy utólagos lehetősége annak, hogy bizonyos Útmutatóban meghatározott adatok, vagy mellékletek pótlása megtörténjen, amelyek a beadási határidő betartása miatt még nem lettek csatolva a pályázathoz.

• A hiánypótlás csak egyszeri alkalommal lehetséges, és a határideje nem meghosszabbítható!

• A benyújtandó mellékleteknél mindig kiemelten ügyeljünk azok érvényességére és hitelességére.(Pl.: esetenként cégkivonat 30 nap!) Ha valaki lecsúszik a Hatóság által kért adat meghatározott beadási határidejéről, akkor a pályázat erre a hiányosságra való tekintettel, formai hiba lévén, elutasításra kerül.

Biztosíték
A pályázó köteles a pályázathoz fedezetet, más szóval biztosítékot bemutatni, ez az egyik alapja többek között a támogatás elnyerésének, és a Támogatási Szerződés megkötésének. Legjobb a bankgarancia bemutatása, vagyis van a számlánkon elég pénz ahhoz, hogy akár önállóan is megvalósítsuk a projektünket, tehát van az elkezdéshez annyi önerő, abban a százalékban, ahogy a pályázat igényli.

Tehát fontos, csak akkor tud pályázni, ha rendelkezik önerővel, számoljon ezzel!
Garanciaként benyújtható több alternatíva is pl.: jelzálog ingóságra, ingatlanra, készfizető kezesség, kötelezvény. A támogatási összeg - ideértve az előleget is - első folyósítása csak akkor engedélyezhető, ha biztosítékok a fentieknek és a Támogatási szerződésben foglaltaknak megfelelően rendelkezésre állnak.

Postázás
Mindig ügyelni kell arra, hogy a Pályázati Útmutató milyen címet vagy postafiókot jelöl meg a pályázat feladásához. Az elkészült anyagot általában ajánlott levél küldeményként kell a megadott címre postázni. A pályázatok nagy részét CD adathordozón kell benyújtani, egy példányban, mára már nagyon kevésszer elvárás a papír formátum. A postai dátum pecsét jelzi a feladás idejét, a hatóság is ezt, nem a levél megérkezésének idejét veszi figyelembe.

 

Forrás: Piac&Profit; Papadopulu Aphrodite szakértő, Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó Központ