NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Kaposváron tartott szakmai workshopot2012. június 14.

A hétéves uniós fejlesztési ciklus végéhez közeledve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) számos gyorsító intézkedést hajtott végre a pályázati rendszerben, most pedig az elakadt kedvezményezettek számára nyújt gyakorlati segítséget. A hét állomásos szakmai workshop rendezvények kaposvári állomásán a Dél-dunántúli régió állami, önkormányzati, és non-profit szféra, valamint a gazdasági szféra projektgazdái számára tartottak szemináriumokat a fejlesztések előmozdítását célzó lehetőségekről.

Az uniós fejlesztési ciklusból már csak másfél év van hátra, és több mint 5 000 milliárd forint vár arra, hogy magyar projektre lehívják. Ezért az NFÜ vezetősége már 2011-ben jelentős változásokat javasolt a pályáztatási rendszerben, kezdeményezte a szabályozói környezet hatékonyabbá tételét, és saját tevékenységének középpontjába is a kifizetések felgyorsítását és a megakadt pályázatok kezelését tette. „Az európai uniós támogatások lehívását akadályozó leggyakoribb problémák abból fakadnak, hogy nem érkeznek be időben a kifizetési kérelmek, vagy formailag hibásak az igények. A szakmai workshop rendezvények során hasonló problémákra adunk megoldási javaslatot annak érdekében, hogy minél több számla érkezzen be a rendszerbe” – hangsúlyozta Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke. 

„2006 óta eddig 27 000 projekt valósult meg országszerte, amelyből közel 4500 a
Dél-dunántúli régió versenyképességének javítását szolgálta. Ez idő alatt közel
413 milliárd forint uniós forrás áramlott a régióba. Az Új Széchenyi Terv keretén belül jelenleg is több konstrukcióra lehet pályázni: többek között turisztikai infrastruktúra-fejlesztések témakörben, kb. 4,8 milliárd forint értékben. További konstrukciók nyitása is várható. Ilyen például az üzleti célú szálláshelyek fejlesztése, a TDM (turisztikai desztináció menedzsment) szervezetek kialakítása, az óvodafejlesztés vagy az egészségügyi turizmus szolgáltatásainak fejlesztése” – mondta el Gelencsér Attila, a Somogy Megyei Közgyűlés Elnöke. 

A térségben az elmúlt alig másfél évben, a helyi fejlesztési ügynökségen keresztül közel 1400 projekt kapott támogatást mintegy  63 milliárd forint értékben, melyből majdnem 5,3 milliárd forintot fordítottak turisztikai fejlesztésekre, és csaknem 7,9 milliárdot ítéltek meg a közlekedés fejlesztésére. Emellett a  régió vállalkozásai az Új Széchenyi Terv keretében 6,2 milliárd forint fejlesztési forrást kaphattak a helyi fejlesztési ügynökségen keresztül.

Az uniós források révén a térségben olyan nagyobb beruházások valósultak meg, mint a  Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának rekonstrukciója és bővítése, a 68. számú főút Marcali elkerülő útjának megépítése, és a Kaposvári Uszoda és Gyógyfürdő komplex egészségturisztikai fejlesztése. A támogatott projektek mind hozzájárulnak a régió fejlesztéséhez és a lakosság életminőségének javulásához.