NFÜ Nemzeti
Fejlesztési Ügynökség

Elérhetőségek

Írjon nekünk:
http://www.nfu.hu/eugyfelszolgalat
Infovonal: 06 40 638-638 Telefonos menürendszer

small counter placeholder

350 milliárd forintnyi forrást utalt át az Európai Bizottság2013. október 3.

Megérkezett Brüsszelből az a 350 milliárd forintos összeg, amelynek felszabadításáról szeptember 9-én egyezett meg Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár Johannes Hahn uniós biztossal. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ) kormánybiztosként vezető államtitkár az elmúlt két hónapban több olyan intézkedést hozott, amelyek révén rekordszintre emelkedett az uniós pénzek lehívása. Az NFÜ az év első kilenc hónapja során több mint 1000 milliárd forintot fizetett ki a pályázóknak.

„A Bizottságtól érkező 350 milliárd forint lehetővé teszi, hogy a forráslehívás jelenlegi sebességét tarthassuk, és az év végéig behozzuk az időarányos teljesítésben a rekordszintű kifizetés ellenére mutatkozó lemaradást” – mondta az MTI-nek Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. A tervek szerint 2013-ban 1500 milliárd forintot kell kiutalnia az NFÜ-nek, viszont az eddigi tapasztalatok szerint az év utolsó negyedévében érkezik be a legtöbb számla a kedvezményezettektől, így reális maradt a cél, hogy az év utolsó 3 hónapjában 500 milliárd forint jusson el a pályázatok nyerteseihez.

Az idei kifizetések során a legtöbb pénzt az energiahatékonyságot javító, valamint a különböző közlekedésfejlesztési projektek kapták, 153 és 280 milliárd forint értékben. Ugyancsak jelentős összeget, közel 80 milliárd forintot fizetett ki az NFÜ vállalkozásfejlesztésre és majdnem ugyanekkora brüsszeli forrás jutott a kutatás-fejlesztésre (K+F).

 A bizottsággal történt megállapodással és most érkezett összeggel ráadásul még több KEOP és KÖZOP projektet zárhat le az NFÜ.  Csepreghy azonban hozzátette, hogy az NFÜ feladata ezzel még nem ér véget, hiszen továbbra is szükség van az olyan intézkedésekre, amelyek segítik a kedvezményezetteket a projektjeik sikeres befejezésében. Korábban az önerőalap és a szállítói előleg bevezetésével tudta dinamikusabbá tenni a pályázatok végrehajtását az NFÜ, s hasonló intézkedések várhatóak még, hogy a kedvezményezettek – elsősorban az állami és önkormányzati tulajdonban lévők ¬– esetében csökkenjen a forrásvesztés kockázata.  Ugyancsak ezt a célt szolgálták azok a már meghozott egyedi döntések, amelynek révén augusztus óta 500 milliárd forintnyi forrást sikerült lekötnie a fejlesztéspolitikai intézményrendszernek.