Új forrás és változások az Önerő Alapban2013. október 29.
Az EU Önerő Alap 2012 őszén 30 milliárd Ft-tal feltöltött kerete idén nyár elejére kimerült. Az Önerő Alap új forrással történő feltöltése a 2013. évi központi költségvetésről szóló törvény ez év októberi módosításával vált lehetővé. Az Önerő Alap ily módon további 20 milliárd Ft forráshoz jutott, mely lehetővé teszi az EU önerő igényre beérkezett kérelmek elbírálását.
A 2013. augusztusi intézményrendszeri változások következtében az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó fejlesztéspolitikai feladatok és hatáskörök átkerültek a Miniszterelnökséget vezető államtitkár felelősségi körébe. Mindezek alapján szükségessé vált „Az EU Önerő Alap felhasználásának részletes szabályairól szóló 285/2012. (X. 9.) Korm. rendelet” módosítása, melyben a hatásköri változások mellett egyúttal egyes eljárásrendi, támogatás-kezelési szabályok is módosításra, pontosításra kerültek. A 285/2012. (X. 9.) Korm. rendelet módosítását a 374/2013. (X. 25.) Korm. rendelet foglalja magában, mely az alábbi legfontosabb változásokat rögzíti.
Az EU Önerő Alappal kapcsolatos döntéshozó első fokon az NFÜ lesz, a jogorvoslati feladatokat és a kifogáskezelést a Miniszterelnökség látja el.
Azok a kedvezményezettek, akiknek nincs elbírálás alatt EU önerő-kérelmük, ez év október 31-ig benyújthatnak új kérelmet az idei év november hónapjára ütemezett elszámolásaik EU önerő-támogatására, vagy a 2014. év hónapjaiban benyújtani tervezett elszámolásaik támogatására (2014-re a pályázás az EMIR-felület szükségszerű fejlesztése miatt előreláthatólag 2013. december 1-től lesz lehetséges). Projektenként egyszerre csak egy EU önerő-kérelem benyújtására van lehetőség. Az EU önerő-támogatások az adott év hónapjaira vonatkozóan, az év utolsó napjáig történő felhasználással kerülnek megítélésre.
A derogációval érintett projektek számára nyitva áll az Ávr. által biztosított halasztott önerő-fizetés lehetősége* - azaz a Támogatási Szerződésben megítélt támogatási összeg erejéig az elszámolások 100 %-a fizethető ebből a támogatási összegből önerő biztosítása nélkül – amennyiben még a halasztott önerő fizetési projektstádiumban vannak. Ebben az esetben az önerő-támogatás helyett jelenleg a halasztott önerő-fizetés igénybevételére lesz lehetőségük.
Nem részesülhetnek támogatásban továbbá az ivóvízminőség-javító beruházások önkormányzati, illetve önkormányzati társulási kedvezményezettek önerő-kérelmei sem, mivel a BM Önerő Alap részükre 100%-os mértékű önerő-támogatást tud nyújtani.
*Ávr.- az államháztartási törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 96.§ (4) bekezdés d) és j) pontja