DDOP-5.1.2/B A Pannon Volán ZRt. szolgáltatási színvonalának fejlesztése komplex közlekedésinformatikai megoldásokkal
A Pannon Volán Autóbusz-közlekedési Zrt. sikeresen pályázott az Új Széchenyi Terv Dél-Dunántúli Operatív Program támogatási alapjához. "A Pannon Volán Zrt. szolgáltatási színvonalának erősítése és az utastájékoztatás fejlesztése" című pályázata 656,5 millió forint támogatásban részesült. A projekt teljes költsége megközelíttette i a 829 millió forintot, a különbözetet, a 172,5 millió forintot a társaság saját forrásból fedezte. Az autóbusz-közlekedési társaság a pályázatában olyan rendszerkoncepciót dolgozott ki, amelynek megvalósulásával a szolgáltatást igénybe vevő utasok számára egyértelműen és kimutathatóan javul a szolgáltatás színvonala. A fejlesztés célja egy komplex elektronikus jegy- és bérletkiadó rendszer bevezetése, valamint az ehhez szükséges infrastruktúra kialakítása. A megvalósuló utaskiszolgálás része a dinamikus utastájékoztatás, az e-ticketing rendszer, a fedélzeti számítógép és forgalomirányítási modul.
A dinamikus utastájákoztatás keretében a Pécsi Autóbusz-állomáson 24 kétoldalas, LCD kijelzős információs táblát helyeztek el, a váróterembe egy-egy központi vizuáltábla került, amelyek jelzik a meghatározott intervallumban induló és érkező autóbuszjáratokat, s létrejött az audiovizuális utastájékoztatási központ. Ugyancsak a dinamikus utastájékoztatás részei lettek az egyéb digitális eszközök - tájékoztató monitorok, piktogramok, feliratok -, s a hangosítás fejlesztése.
A Pannon Volán Zrt. autóbuszain fedélzeti utastájékoztatás valósult meg: 230 darab front- (a szélvédőnél) és oldalkijelző, valamint a buszok utastereibe 300 beltéri kijelző tábla került. A társaság valamennyi helyközi menetrend szerinti, azaz 310 autóbuszába fedélzeti számítógépet - amelyek menetjegy- és bérletkiadó, valamint chipkártyás rendszert üzemeltető eszközök is kerültek -, s ugyanennyi kártyakezelőt, valamint fedélzeti GPS és kommunikációs eszközt helyeztek el.
Az E-ticketing rendszer részeként lehetőség nyílt 30 ezer előperszonalizált, szabványos, érintésmentes chipkártya forgalomba hozására, egy feltöltő automatát helyeztek el a Pécsi Autóbusz-állomáson, kialakították a tranzakció-kezelő központot, a jegy- és bérlet elővételi rendszert továbbfejlesztésére nyílott mód. A projekt keretében új forgalomirányító rendszer, s a szükséges háttér- és alrendszerek jöttek létre.
A DDOP-5.1.2/B-09-2009-0001 számú projekt, a GPS alapú forgalomirányítási rendszert és a hozzá kapcsolódó online utastájékoztatási rendszer kiépítését, illetve ezek üzemeltetését célozta meg, a projekt nyerteseként a T-Systems Magyarország végezte a kivitelezést és a későbbi üzemeltetést is. A nyílt közbeszerzési eljárásban meghirdetett projekt összértéke 908 millió forint, ami részben európai uniós forrásból valósult meg.
A Kapos Volán Zrt. flottájába tartozó 230 járműre GPS alapú utastájékoztató rendszer telepítésére, valamint a meglévő fedélzeti jegyértékesítés megújítására került sor. Az autóbuszokon elülső és oldalsó kijelező táblák, illetve beltéri hangos utastájékoztatási rendszer telepítése történt, amely a fogyatékkal élők utazását is megkönnyíti. A GPS-nek köszönhetően valósidejű adatok állnak a forgalomirányítási szakemberek rendelkezésére, így a megyei helyi és helyközi közlekedésben résztvevő autóbuszos flottát egységesen, pontosan, gyorsabb probléma-megoldási képesség mellett lehet irányítani.
A komplex közösségi közlekedési fejlesztés keretében új utastájékoztatási rendszer is létrejött öt autóbusz-pályaudvaron (Kaposvár, Siófok, Nagyatád, Marcali, Barcs) és egy megállóhelyen (Kadarkút), összesen 50 darab indítóállomási információs táblát, további két induló és érkező járatokat összesítő, elektronikus megállóhelyi táblát telepített a T-Systems Magyarország. A rendszerhez kapcsolódó mobilalkalmazás segítségével az utasok saját okos készülékükön is nyomon követhetik az egyes járatokat.
Az utasélmény növelését célzó közösségi közlekedésfejlesztési projekt lehetővé tette, hogy az utasok elővételben, helyfoglalással is tudjanak jegyet váltani a Kapos Volán Zrt. járataira. A a projekthez kapcsolódóan lehetőség lett az un. Törzsutas-programra is, amelyhez a kártyarendszert ugyancsak a T-Systems Magyarország biztosíthatja.