Közadatkereső - gyorskereső súgó
Közadatkereső - gyorskereső súgó
Az alábbiakban a közadatkereső használatához szükséges információkat olvashatja. Az alkalmazás kezelése egyszerű, ezért a leírás is rövid.
Az egységes közadatkereső rendszerben közérdekű tevékenységet folytató intézmények által biztosított katalóguscédulákban kereshet. Egy katalóguscédula a könyvtárban megszokotthoz hasonló módon egy dokumentumról vagy egy internetes oldalról tartalmaz információt (pl. ki készítette, tartalomjegyzék, mikor készítette, milyen típusú dokumentumról van szó).
Gyorskeresés
A Gyorskeresés oldala a közadatkereső általánosan használható kereső felülete. Alapvető használata egyszerű: a Keresett szöveg mezőbe írjuk be azt a szót vagy azokat a szavakat, amelyeket tartalmazó leírásokat keresünk, majd az Enter billentyű megnyomásával vagy a Keresés gombra való kattintással indítsuk el a keresést.
A szövegmezőbe a következő szabályok figyelembe vételével írhatunk be szöveget:
- egy bizonyos szóra szeretnénk keresni: egyszerűen írjuk be a szót.
Példa: NISZ - több szót adunk meg, legalább az egyik szerepeljen: egyszerűen írjuk be a több szót.
Példa: NISZ elérhetőség - több szót adunk meg, mindegyik szerepeljen: írjuk be a több szót, mindegyik előtt egy
+ jelet írva.
Példa: +NISZ +elérhetőség - pontos kifejezést szeretnénk keresni: idézőjelek között írjuk be a kifejezést.
Példa: "elérhetőségi adatok"
Dátum-keresési lehetőségek
A gyorskereső felület széleskörű dátum-keresési lehetőségeket kínál. A kereső mezőbe beírt szöveges dátum kifejezés az összes dátum mezőben, vagy - mezőre történő szűkítés esetén - a megadott dátum mezőben kerül keresésre. A megadható kifejezésre példák:
- Konkrét dátumra keresés: a megadott dátum (nap) a megadható formátumok valamelyikében.
Példa: 2011-12-11, 2011.12.11, 2011/12/11 - Századon belüli keresés: A megadott századon belül bármilyen dátum. A századot
meg lehet adni római számmal, arab számmal, rövidítéssel.
Példa: 20. század, 20 század, 20 sz., 20.sz., xx. század, xx század, xx. sz., xx. sz - Századon belüli keresés időpont pontosítással: A század kifejezésben megadhatóak
az eleje, közepe, vége, első fele, második fele kifejezések.
Példa: 20. század eleje, 20 század közepe, 20 sz. vége, xx század első fele, xx. sz. második fele - Század intervallum: A megadott két század közötti zárt intervallumban bármilyen
dátum. A századot meg lehet adni római számmal, arab számmal, rövidítéssel.
Példa: 20-21. század, 20-21 sz., 20-21 sz, xx-21. sz., 20-xxi. század - Év és hónap keresés: Bármilyen dátum, ami a megadott hónapban van.
Példa: 2012 július, 2012.július, 2012/07
Séma szerinti szűrés
A keresőben elérhető katalógus bejegyzések sémája az általános, közlöny, jogszabálytervezet és az országgyűlési törvényjavaslat sémák valamelyike. A keresés eredményeit lehetséges szűkíteni adott sémára:
- A gyorskereső felületén egy séma kiválasztásával
- A "séma" mezőre történő szöveges kereséssel, ahol meg lehet adni a keresni kívánt séma nevét. Példa: séma:"országgyűlési törvényjavaslat"
További fontos tudnivalók a gyorskeresésről
- A találati listában eltérő háttérszínnel kijelölve látható a leírások azon része, amelyek megfeleltek a megadott kereső feltételnek.
- A találati listában igyekszünk a legjobb találatokat megmutatni először.
Találati lista
A találati lista az elindított keresésnek megfelelő katalóguscédulák rövid leírását tartalmazza, egy oldalon maximum tíz találatot felsorolva. A találati lista felett megtalálható navigációs hivatkozások segítségével mozoghatunk a találati listában.
Egy katalóguscédula rövid leírása a címmel kezdődik, ezt nagyobb betűmérettel írjuk. A cím alatt megjelenik még a közzétételi lista típusa, a közadatkeresőben való közzététel ideje, a közzétételi egység és a Forrás (az az URL, amelyen az adott közérdekű adat található). Amennyiben a teljes katalóguscédulát meg szeretnénk nézni, használjuk a rövid leírás mellett található Részletek hivatkozást. A További rekordok gombra az intézmény, keresésnek megfelelő további katalóguscéduláit mutatja. Az összes rekord egyrészt az intézmény nevére kattintva, az adatlapon kiválasztott Rekordok gombra kattintva érhető el, másrészt a keresett szöveg kitörlésével, illetve az összes séma kiválasztásával, új kereséssel nézhető meg.
A találati listában az intézmény nevére kattintva az adatlapja érhető el, a fontosabb információk (cím, telefonszám, vezető, honlap, e-mail cím) mellett a térképen is megnézhetjük elhelyezkedését. Amennyiben nem jelenik meg térkép, az azt jelenti, hogy még nem jelezte, hogy adatot kíván szolgáltatni a közadatkeresőnek, az adatlapján szereplő elérhetőségeket a Közadat program tette közzé, internetes adatbázisok alapján). Ha a Rekordok gomb hiányzik, akkor az intézmény még csak a regisztrációt végezte el, de nem kereshetőek az adatai az egységes közadatkeresőben.
Akadálymentes web
A kereső alkalmazásban nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél szélesebb körben használható legyen az alkalmazás. Az alábbiakban felsoroljuk az oldalak lehetőségeit:
- Minden oldal valid XHTML 1.0 oldal, így speciális alkalmazások megfelelően tudják a tartalmat értelmezni.
- Minden oldal jobb felső sarkában kiválasztható egy, kifejezetten gyengénlátók számára készített stíluslap. Kiválasztása után minden oldal ezzel a stíluslappal jelenik meg, sőt a böngészőből kilépve is megmaradnak ezek a beállítások (amennyiben böngészője támogatja az ún. sütik használatát). A speciális stíluslapról az alapértelmezett stíluslapra bármikor visszaválthat a jobb felső sarokban ilyenkor látható eredeti oldal nevű hivatkozással.
Fontos linkek
Közadat program
A közadatkereső a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. Közadat programja keretében működik. Az intézmények feladatairól és az adatszolgáltatás módjáról a www.kozadattar.hu oldalon olvashat.